Türkiye'nin dört bir yanından tek ses: Örgüt arıyorsanız buradayız!

Ct, 05/06/2010 - 22:39
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Samsun-4 Haziran

Samsun'da polis operasyonunda gözaltına alınan 11 kişinin sabah saatlerinde yapılan duruşması sırasında adliye önünde eylem vardı. Erken saatlerde adliye önünde toplanan Halkevi, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut üyeleri ile gözaltına alınanların aileleri, duruşma sürerken, operasyonu protesto ederek, göz altıların serbest bırakılmasını istedi.

Adliye önünde okunan basın açıklamasında tutuklama ve göz altıların Karadeniz'de yükselen toplumsal muhalefeti durdurmaya yönelik olduğu söylendi. "Gözaltına alınanlar Karadeniz'de HES'lere karşı mücadele veren, parasız eğitim parasız sağlık isteyenlerdir" denilen açıklamanın ardından gruptakiler, yanlarında getirdikleri yumurtaları ve plastik borulardan yaptıkları tüfekleri adliye önüne bıraktı. 'Silah'larını adliye önüne bırakan Halkevci, Kolektifçi ve Genç Umutçular; "Biz silahlarımızı getirdik, şimdi de siz evlerimizde bulduğunuzu iddia ettiğiniz silahları bize gösterin" dedi.

İHA muhabiri eylemde aileleri provoke etmeye çalıştı
Operasyon öncesi Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri'ne dönük karalayıcı ve yalan haberler yayınlayan iktidar medyası, mahkemenin ardından hiç bir gerekçeyi açıklamadan tutuklananları 'terörist' ilan etmişti. Adliye önünde yapılan eylemde de iktidara yakın İhlas Haber Ajansı'nın muhabiri, gözaltına alınanlardan birinin annesine "oğlunuz teröristmiş" diyerek provokasyon yarattı. Muhabire tepki gösteren anne 'oğlumun geleceğiyle oynayan sizler teröristsiniz' dedi. İHA muhabiri ise tepkinin ardından adliye polisine sığındı.

Hopa-4 Haziran

Halkevleri Hopa'da bir eylem yaparak tutuklamaları protesto etti. Hopa Halkevi'nden Belediye Parkı'na kadar Hüsnü Ciner Caddesi'ni trafiğe kapatarak bir yürüyüş yapan Halkevciler, "Örgüt arıyorsanız, buradayız" pankartı açtılar. Halkevciler, yürüyüş boyunca "Arkadaşlarımızı geri istiyoruz, baskılar bizi yıldıramaz ve Karadeniz isyanı umut olacak" sloganlarını attılar.

Hopa Belediye Parkı'nda yapılan eylem esnasında bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Samsun'da Halkevlerine yönelik oparasyonun Karadeniz'de yükselen çevre, su hakkı mücadelelerinin önünü kesmeyi hedeflediği belirtildi. Açıklamada oparasyon öncesi Zaman Gazetesi'nin Halkevlerine yönelik yaptığı haberlere işaret edilerek, AKP iktidarının Karadeniz bölgesinde "Korku ve dehşet" duygusu yaymaya çalıştığı söylendi.

Eğitim-Sen, ESP, ÖDP, HÖC ve Kemalpaşa Cumhuriyet Mahallesi Muhtarlığı'nın destek verdiği açıklamada; "Bizler Halkevciler, Kolektifçiler, Genç Umutçular olarak bölgemize dair hükümet-sermaye işbirliği ile planlanan tüm projelerin karşısında durduk, durmaya devam edeceğiz. Ne derelerimizi, ne çayımızı ne de fındığımızı sermayeye peşkeş çektirteceğiz. Karadeniz'den başlattığımız isyanımızın büyüttüğü umut kadar halkın haklarını gasp edenlerin yüreklerinde açtığımız korku da büyüyecek" denildi.

Ankara-5 Haziran

Samsun'da Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri ve Liseli Genç Umut'a yönelik olarak yapılan polis operasyonunda gözaltına alınan on iki kişiden dördünün tutuklanmasının ardından bugün (5 Haziran) Ankara’da eylem vardı

Meriç: Örgüt arıyorsanız buradayız

Ankara Halkevleri bugün Halkevi Genel Merkezi önünde toplanarak AKP il binasına yürüdüler. Emek ve demokrasi güçlerinin de destek verdiği eylemde “Karadeniz AKP terörüne teslim olmayacak” yazan pankartı taşıyan Halkevciler Meşrutiyet Caddesini trafiğe kapattılar. Yürüyüş boyunca “Karadeniz isyanı umut olacak”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Faşizme ölüm tek yol devrim” sloganları atan Halkevciler AKP il binasının önüne geldiklerinde polis barikatıyla karşılaştılar. Barikatın önünde Halkevleri adına açıklama yapan Halkevleri Örgütlenme Sekreteri Kutay Meriç; Halkevleri’nin uzun süredir iktidar yanlısı medyanın iftiralarına maruz kaldığını ancak bu sefer iftiraların “gerçek” olduğunu söyleyerek Zaman gazetesinin 26 Mayıs tarihindeki Halkevleri üyelerinin “terör örgütü operasyonuyla gözaltına alındığı” yalan haberini örneğini dile getirdi.

Uydurma iddialar ve delil olmayan deliller

Uydurma iddialar ve delil olmayan delillerle (Deniz Gezmiş posteri vb.) Samsun Halkevi başkanının da aralarında bulunduğu dört arkadaşlarının tutuklandığını söyleyen Meriç, yandaş medyanın tutuklamalar sırasında da görevini tam olarak yaptığını söyleyerek 17 yaşındaki bir gencin annesinin ağzından yalan haberler yazıldığını söyledi.

AKP Karadeniz isyanını bastırmak istiyor

Karadeniz’i son yıllarda bir talan alanı haline döndürmek isteyen AKP hükümetinin, her derenin başına kurmak istediği yüzlerce HES’le talancıların iştahını arttırdığını söyleyen Meriç, Karadeniz’in o güzel yeşilinin tahrip edilmesi için yapılan bu büyük saldırının sonucunda Karadeniz halkının isyanda olduğunu belirtti. Meriç, bu operasyonun, isyanı bastırmak için, “korku ve dehşet” duygusunu yaymak için yapıldığını söyledi.

Halkevleri’nin halkın hakları mücadelesini sürdüreceğini söyleyen Meriç, “ Evet biz örgütüz, halkın hak ve çıkarlarının örgütüyüz. Böyle olmaya da devam edeceğiz. Bizleri tutuklamalarla, yandaş medya marifeti ile karalama kampanyalarınızla susturacaklarını sananlar şunu bilsinler ki, Halkevleri yürüyor mücadele sürüyor” dedi.

Biriken: Hak ve demokrasi mücadelesini yükselteceğiz

Meriç’in ardından söz alan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey üyesi Hülya Biriken; Halkevleriyle beraber çevre hakkı ve sağlık hakkı mücadeleleri verdiklerini belirterek AKP hükümetinin bugün herkese vahşice saldırdığını ve bu saldırılara karşı hak ve demokrasi mücadelesini çoğalarak sürdüreceklerini söyledi.

Suçlu olmaktan onur duyarız

Öğrenci Kolektifleri adına konuşma yapan Ozan Gündoğdu ise; Öğrenci Kolektifleri’nin bugüne kadar %500’lük harç zamlarını geri aldırdığını, AKP’li bakanları üniversitelerinden kovduklarını ve demokratik, bilimsel ve anadilde eğitim istediklerini ve bu yaptıklarından dolayı yasadışı örgüt üyesi olmakla suçlandıklarını söyledi. AKP hükümetinin hiçbir meşruluğunun kalmadığını bu yüzden bu gerçeklikler karşısında suçlu görünmelerinin bir onur olduğunu söyledi.

Konya-5 Haziran

Samsun'daki tutuklamaları protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması da Konya'dan yapıldı. Basın açıklaması saat 16:00'da, Şelale Parkı'nda yaklaşık 20 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Basın açıklamasında AKP'nin ülkeyi bir polis devleti haline getirdiği, sermayenin kabusu haline gelen Halkevcileri karalama kampanyası güttüğü üzerine vurgu yapıldı. "Baskılar bizi yıldıramaz", "İsyan yargılanamaz!", "Faşist, Gerici, İşbirlikçi AKP", "Tayyip şov yapma, İsraille iş yapma", "Örgüt arıyorsanız, işte buradayız", "AKP'ye kul, sermayeye köle olmayacağız","Güvenceli iş, insanca bir yaşam istiyoruz","Biji bratiya gelan!", "Yaşasın halkın hakları mücadelemiz" sloganlarının atıldığı basın açıklamasının ardından katılımcılar dağıldı.

Adana-5 Haziran

Samsun'da yapılan operasyonlara karşı bir eylem de Adana Halkevi tarafından yapıldı. İnönü Parkı'nda toplanan Halkevciler 'Halkevleri halkın örgütü olmaya devam edecek' yazılı bir pankartla açtı. Saat 17:30'da gerçekleştirilen eylmde basın açıklamasını Adana Halkevi Sekreteri Duran Bolat okudu. Samsun'da yaşanan hukuksuzluğa ve akıl dışı suçlamalara değinen Duran Bolat "Samsun Halkevi'ne yapılan bu tezgah korku temellidir. Karadeniz Halkevleri'nin hak mücadelelerini yükseltmesi AKP'yi rahatsız ediyor" dedi.

Mersin ve İskenderun’da basın toplantıları
Mersin Halkevi Şubesi yöneticisi Ulaş Korkut, Samsun'daki tutuklama terörüne ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Mersin Halkevi'nde gerçekleştirilen toplantıda Korkut, AKP'nin demokratikleşme iddialarının içi boş bir iddia olduğunu, AKP'nin gericilikten, faşizmden, sermayeden yana hareket ettiği gerçeğinin Samsun'daki operasyonla bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Korkut açıklamasını "Halkın hakları mücadelesinin örgütü Halkevleri belirttiğimiz suçları işlemeye devam edecektir. Evet, biz örgütüz, halkın hak ve çıkarlarının örgütüyüz. Böyle olmaya da devam edeceğiz. Bizleri tutuklamalarla, yandaş medya marifeti ile karalama kampanyalarıyla susturacaklarını sananlar şunu bilsinler ki, Halkevleri yürüyor mücadele büyüyor" diyerek bitirdi.

İskenderun Halkevi yöneticileri ve üyeleri de yaptıkları basın toplantısıyla Samsun'da yapılan polis operasyonunu protesto etti. İskenderun Halkevi'nde yapılan açıklamada şube başkanı Sevim Keleş; "Operasyon öncesi Zaman gazetesi Samsun Halkevi'ne yönelik operasyonu önceden bildirmişti. Yapılan operasyon AKP iktidarının yandaş basınıyla, cemaatleriyle, tarikatlarıyla nasıl bir demokrasi oluşturmaya çalıştığını ortaya çıkarmıştır" dedi.