Tuzluçayırlılar “OHAL’de ne yapmalı, nasıl yapmalı” forumunda buluştu

Ct, 30/07/2016 - 21:57
 • Arttır
 • Eksilt
 • Normal

Ankara’da Tuzluçayırlılar “Darbe, OHAL, diktatörlük: Ne yapmalı, nasıl yapmalı” forumunda buluştu. Diktatörlüğe karşı birlikte mücadelenin önemine vurgu yapılırken, OHAL’e karşı 8 maddelik metin mahallelinin oylamasıyla kabul edildi

ank-tuzlucayir-forum-29temmuz2016

Ankara’nın çeşitli mahallelerinde olağanüstü halde (OHAL) direnenler forumlarda buluşuyor. Mamak’ta Şahintepe Mahallesi’nin ardından Tuzluçayır Mahallesi’nde de Halkevleri’nin çağrısıyla “Darbe, OHAL, diktatörlük: Ne yapmalı, nasıl yapmalı” konulu forum gerçekleştirildi.

Feyzullah Çınar Parkı’nda 29 Temmuz’da gerçekleştirilen foruma Halkevleri GYK Üyesi Candaş Türkyılmaz, CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, CHP Mamak İlçe Başkanı Adnan Demirci ve Mamak Belediye Meclis Üyesi Yusuf sağlık katıldı. Katılımcıların konuşmalarıyla başlayan etkinlik, forum kısmında mahalle halkının konuşmalarıyla devam etti.

ank-tuzlucayir-forum-29temmuz2016-4

ank-tuzlucayir-forum-29temmuz2016-5

İlk olarak konuşma yapan Halkevleri GYK Üyesi Candaş Türkyılmaz, 15 Temmuz darbe girişimini bahane ederek OHAL ilan eden Saray’ın faşizmine, gericiliğine, yağmasına karşı halkın hakları, demokrasi ve özgürlük için mücadelenin önemine vurgu yaptı. Mamak Belediye Meclis Üyesi Yusuf Sağlık da, Saray’ın saldırılarına karşı mahalle mahalle örgütlenmek gerektiğini belirtti.

“AKP bunun sonucunda yenilecek, biz kazanacağız”

ank-tuzlucayir-forum-29temmuz2016-3

CHP Mamak İlçe Başkanı Adnan Demirci,“Darbeye karşı tavrımız nettir, karşıyız. Bunun sonucu gelip bize, hakkını arayanlara dayanacak. Darbenin sonucunda çok bilinçli bir şekilde kendini güçlendiren bir Recep Tayyip Erdoğan var, Kaçak Saray’da. Bizim yaptığımız Tayyip Erdoğan’ın yanında olmak değil, darbeye karşı dik duruştur. Bugün OHAL olmasa, sıkıyönetim olacaktı. Bunlar biraz rahatladıklarında Alevilere, Kürtlere, hakkını arayanlara, bu ülkenin gerçek sahiplerine yönelecektir. Bu yüzden “Ne yapmalıyızı” burada konuşmalıyız. Demokrasi cephesi oluşturarak, Taksim’deki mitingin bir benzerini de Ankara’da geliştireceğiz. Ortak mücadele, dayanışma çünkü geleceğimiz birlikte. AKP bunun sonucunda yenilecek, biz kazanacağız” dedi.

“Tek adam diktatörlüğü budur”

ank-tuzlucayir-forum-29temmuz2016-2

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, “Darbe girişimi bir sonuç, nedenlerini konuşmak gerek. Meclis ilk kez bombalandı. Bu halkın iradesine karşı yapılmış bir darbe girişimidir. Biz sivil darbeye de karşıyız. Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) yayımlandı, uygulanmaya başladı. Ama kararname parlamentoya gelmedi, Meclis’te onaylanmadı. Tek adam diktatörlüğünün en iyi yapıldığı hali bu. Bu dünya yeni bir Hitler’i kaldıramaz. Ağzımızı açınca hemen fezleke geliyor. Bizi yıllardır susturamadılar. Provokasyona da gelmeyeceğiz” dedi.

“Sokak sokak, ev ev örgütleneceğiz”

Etkinlikte konuşmaların ardından forum bölümüne geçilirken Candaş Türkyılmaz, Mamak’ta katliamlara karşı yapılan yürüyüşün ardından Feyzullah Çınar Parkı’na gelen ve pankartları indirme bahanesiyle mahalleliye silahla saldıranlara karşı mahallesini savunan Halkevleri üyesi Tayfun Yıldırım’ın tutuklandığını hatırlattı. “Tayfun’a Mamak’tan bir selam gönderelim” diyen Türkyılmaz’ın sözü alkışlarla karşılandı.

İktidarın Alevilere yönelik planları olduğunu belirten Türkyılmaz, “Bu memlekette bir şeyler planlıyorlar. Rus uçağı düşürüldü, sonra cihatçılara giden yardımlar kesildi. Cihatçıların aileleri geldi. Buraya katliam yapmaya geldiler. Tayyip Erdoğan diktatörlüğünü ilan etmek için bunu planlıyor. Kendi için savaşacak kimse yoktu ama darbe girişiminde silahlarıyla çıktılar. Bu sürece karşı bizim örgütlenmemiz gerekiyor, bunun için daha önce toplantılar yapmaya başlamıştık. Mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev örgütleneceğiz. Her sokağın, binanın temsilcisi olacak. Bu memleketi kendi iktidarı için satanlara karşı koymak için örgütlenmemiz önemli” dedi.

ank-tuzlucayir-forum-29temmuz2016-1

“OHAL derhal kaldırılmalıdır”

Forum bölümünde mahalle halkı söz alarak önerilerde bulundu. Forumun sonunda belirlenen 8 maddelik sonuç metni, mahalle halkına oylatılarak kabul edildi. Metnin yazılı olarak bütün evlere dağıtılacağı belirtildi.

Sonuç metni şu şekilde:

 1. OHAL derhal kaldırılmalıdır.
 2. Darbeciler ve darbeye zemin hazırlayan tüm sorumlular hesap vermelidir.
 3. Parlamentoyu işlevsiz hale getiren tüm uygulamalara derhal son verilmelidir.
 4. Basın özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.
 5. Yargı bağımsızlığını engelleyen uygulamalar ortadan kaldırılmalıdır.
 6. Düşünce, ifade ile toplantı, gösteri hakkı, örgütlenme ve hak arama özgürlüğü önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.
 7. Bilimin ve üniversitenin özgürlüğü üzerindeki engeller kaldırılmalıdır.
 8. Siyasi iktidarın demokrasi adına taraftarlarını yığdığı meydanlar, muhalefete ve tüm halka açık olmalıdır.