Ulaşım hakkından vazgeçmeyen Mamaklılara polis – faşist işbirliği ile saldırı ve gözaltı

Ct, 05/07/2014 - 22:39
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamak halkı bugün 18.00’da Ege Mahallesi Kızılay durağında buluşarak dün gerçekleşen polis müdahalesini ve gözaltıları protesto etti. Halkevleri Ulaşım Hakkı Meclisi otobüse binen Mamak halkına Pazartesi günü yapılacak olan ulaşım eylemi için çağrı yaptı.

Faşistler saldırdı, polis halkı gözaltına aldı

Otobüse binen Mamaklılar Gökçek’in keyfi güzergah değişikliğini protesto ederek bugün de kart basmadı. Hareket memurunun uyarısı üzerine otobüs şoförü hareket etmezken, kimliği belirsiz bir kişi duraktaki insanlarla tartışmaya başladı. Tehditler savurarak otobüsten uzaklaşan şahıs karşı yola telefonla konuşarak geçti.

Otobüs şoförüne ve hareket memuruna tepki gösteren Mamaklı bir kadın “Elinde belgen var mı? Neye dayanarak bizi burada bekletiyorsun?” diye sordu.

Bekleyen halkın yanına gelen çevik kuvvet ekiplerinin amirinin “Otobüsün kapılarını tutun” emri verdiği sırada otobüs önünde bekleyen Mamaklılara sivil faşistler saldırdı. Yapılan saldırı sonucu bir Halkevi üyesinin kaşı açılırken, polis her zaman olduğu gibi mağdur olan Mamaklıları gözaltına almaya çalışarak saldırıya müdahale etti. Saldırganlar hakkında hiçbir işlem yapmazken otobüs dışındakileri de otobüse sürükleyerek bir otobüs Mamaklı gözaltına aldı.

Tepki gösteren Mamaklılara sivil polis silah çekti

Gözaltına alınanlar Çankaya Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldükten sonra durak tekrar kalabalıklaşmaya başladı. Durakta bekleyen bir kadın “Ulaşım hakkına sahip çıkanlara saldırıyorsunuz, faşistlere dokunmuyorsunuz” diyerek kenarda bekleyen çevik kuvvet ekibine tepki gösterince Çevik kuvvet amiri tepki gösteren vatandaşın gözaltına alınması yönünde talimat verdi. Polisle Tepki gösteren kadın arasında set oluşturan Mamaklılar Çevik Kuvvet ve sivil polisler tarafından darp edildi. Ara sokağa doğru geri çekilen halkın üzerine doğru koşan bir sivil polis silahını çekerek retorana giren bir genci kovalamaya başladı. Restoranın içinde ve dışında bulunan insanların tepkisi üzerine sokaktan kaçan polisin yüzünü saklamaya çalıştığı gözlendi.

Avukatlar ve basın ekipleri de darp edildi

Gözaltına alınanlar için karakola giden avukatlar da polis saldırdı. Kapıda bekletilen avukatlar uzun süre içeri alınmazken, polis tarafından hakaret ve darp edilerek uzaklaştırılmaya çalışıldı. Uzun uğraşlar sonucu içeri girebilen bir avukat ise çorabının içine kadar arandı.

Yapılan saldırılar sırasında görüntü almaya çalışan basın emekçilerine de polis gazla ve kalkanla müdahale etti.

Ulaşım hakkımız, alıncaya kadar sokaklardayız!

Konur Sokak'ta toplanan Halkevleri Ulaşım Hakkı Meclisi gözaltına alınanların akıbetini öğrenmek için Çankaya Karakolu’na yürüdü. Karakol önünde bekleyenlere polis tekrar biber gazı ile müdahale etti. Müdahaleye rağmen karakol önünden ayrılmayan Halkevcilere ikinci kez müdahale edilmesinin ardından Pazartesi günü yapılacak olan ulaşım eylemine çağrı yapıldı.