Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Mersin'de perdelerini açtı

Ct, 30/11/2013 - 14:27
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

8. yılında "Sınırda Yaşamak" temasıyla Anadolu yolculuğuna devam eden Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Mersin'de perdelerini açtı

8. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 29 Kasım saat 19.00′da Yenişehir Belediyesi Konferans Salonu’nda başladı. Festival, Gezi direnişinde hayatını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından festival komitesi adına Yılmaz Bozkurt konuşma yaparak AKP’nin topyekün saldırılarına karşı hep birlikte, yan yana daha fazla biraraya gelinen günlerde AKP sokakta nasıl geriletildiyse sandıkta da aynı şekilde geriletilmesi için mücadele edilmesinin gerektiğini belirtti.

Bozkurt’un konuşmasının ardından geçtiğimiz aylarda vefat eden Mersin’de düzenlenen önceki İşçi Filmleri Festivali’nde de aktif bir şekilde yer alıp her türlü emeği veren Erhan Sönmez’in anısına ailesine plaket verilerek bu seneki festival Sönmez’e atfedildi. Ardından açılış filmi “Sessiz-Be Deng”in gösterimi yapılarak yönetmeni Rezan Yeşilbaş ile söyleşi yapıldı. Kapanışta Metin Kahraman ve Serdar Keskin’in katıldığı müzik dinletisi yapılarak etkinlik kokteyl ile sonlandırıldı. Gösterimler 30 Kasım ve 1-2 Aralık’ta Kongre Merkezi’nde devam edecek.

Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı ve Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım da festivale katılanlar arasındaydı