Yenikentliler halk konserinde buluştu

Çar, 01/10/2014 - 13:07
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Haziran İsyanı’nda Kocaeli’nin Yenikent Mahallesi’nde kurulan Yenikent Dayanışması bir yılı aşkın süredir yürüttüğü çalışmalarına dün (30 Eylül) halk konseri düzenleyerek devam etti. Binlerce kişinin katıldığı konserde sahne alan Marsis ve Grup Iraz Yenikent halkını şarkılarıyla coşturdu.

Yenikent Mahallesi’nin sorunlarını dile getirmek ve taleplerini duyurmak için için düzenlenen konser etkinliği tam bir dayanışmaya sahne oldu. Konserin masrafları mahalle esnafından ve mahallelilerden dayanışma usulü toplandı. Mahallelilerin evlerinde ürettikleri yiyecekler konser esnasında satıldı ve geliri konser giderleri için harcandı. Bu sayede 40 bine yaklaşan nufüsu ile kentin en büyük mahallesi olan Yenikent Mahallesi’nde ilk defa ücretsiz halk konseri yapılmış oldu.

Yenikent Dayanışması adına konuşma yapan Meliha Kaplan ve Elvan Sarım mahallenin sorunlarını dile getirip bundan sonra tüm Yenikent halkı ile bu sorunlara karşı mücadele etme sözü verdiler. Ayrıca bölgemizde yaşanan savaşa ve iş cinayetlerine de dikkat çeken Yenikent Dayanışması üyeleri “Barış ve kardeşlik için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Konuşmalar sırasında dile getirilen talepler:

“- Mahallemizin tam ortasından bizim de şuan altında bulunduğumuz alanda yüksek gerilim hattı geçmekte. Bilindiği gibi yüksek gerilim hattının yerleşim yerine yakın olduğu yerlerde kanser vakalrının giderek arttığı, insan sağlığını doğrudan tehdit ettiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Hele ki yüksek gerilim hattının tam altında çocuk parkının olması oldukça tehlike arz etmektedir. Bundan 7 yıl önce yanıbaşımızda çınarlı mahallesinde yüksek gerilimin altındaki top sahasında oyun oynarken 4 tane çocuğumuzu elektrik çarptı. Bir daha bu olayların yaşanmaması, daha sağlıklı ve güvenli bir Yenikent için yüksek gerilim hattının ve baz istasyonlarının mahallenin dışına taşınmasını istiyoruz.

- Hepimzin bildiği gibi yenikent mahallesi yaklaşık 40 bin nüfuslu. Bu nüfusun yarısını kadınlar oluşturuyor. Biz kadınlar toplumsal ve ekonomik yaşama katılabilmek için çocuklarımızı ya eğitim çağındaki ablalarına ya da kendine bakmakta zorlanan yaşlılara bırakmak zorunda kalıyor ya da bırakacak yerimiz olmadığında eve hapsoluyoruz. Bizler Kadınların toplumsal ve ekonomik yaşama özgürce katılabilmeleri için, 0-6 yaş grubundaki çocuklarımızın eğitim olanaklarından eşit yararlanabilmeleri için mahallemizde ücretsiz nitelikli kreş ve anaokullarının açılmasını istiyoruz.

- 40 bin nüfuslu mahallemizde kapalı bir pazarımız bulunmamakta. Özellikle kışları yağmurda çamurda sokak aralarında kötü koşullarda pazar yapmak istemiyoruz. Herkesin rahat ulaşabileceği bir yere kapalı pazar yapılmasını talep ediyoruz.

- Mahallemizde gidebileceğimiz ne bir tiyatromuz ne bir sinemamız var, ne de bu tür etkinlikleri gerçekleştirebileceğimiz bir amfi tiyatromuz var. Bu nedenle sosyal alanlarımızın arttırılması, tiyatro ve sinemanın olduğu bir kültür merkezinin mahallemize yapılması öncelikli taleplerimizdendir.”