Eğitim Hakkı Anasayfa

Yukarı Hereke’de boykot var!

Pa, 22/09/2013 - 12:51
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Körfez’e bağlı Yukarı Hereke’de taşımalı eğitim hizmetinden yararlanmak isteyen veliler, yetkililerden yardım görmeyince çocuklarını okula göndermeme kararı aldı

Körfez’e bağlı Yukarı Hereke Agah Ateş Mahallesi'nde yaşayan aileler, taşımalı eğitim yardımı alamadıkları için 2013-2014 eğitim öğretim yılının başlamasına rağmen iki gündür yaklaşık 100 öğrenciyi okula göndermiyor. Veliler, 3 kilometre uzaktaki okula ulaşımın zor ve tehlikeli olmasından şikayetçi. Veliler, gerekli tüm müracaatı yapmalarına rağmen hiçbir yetkilinin sorunlarının çözümü konusunda yardımcı olmadığını belirtti.


SERVİS YOKSA OKUL DA YOK
Maddi durumlarının yeterli olmaması nedeniyle özel öğrenci servislerinin öğrenci başına istediği 100 TL'lik ücreti karşılayamadıklarını ifade eden aileler, taşımalı eğitim yardımı hizmetinden faydalanmak istiyor. Yeni eğitim öğretim yılı başlamasına rağmen henüz okullarına kavuşamayan öğrenciler ise çok üzgün olduklarını ve sorunun çözülüp okullarına kavuşmak istediklerini dile getirdi. Devlet yetkililerinin bu soruna çözüm üretmesini isteyen Reis Boztaş isimli öğrenci velisi, servis imkanı sağlanmaması durumunda birçok insanın çocuğunu okuldan alabileceğini söyledi.


YOLLAR DİK VE ISSIZ
Bu mahallenin Hereke merkezindeki okula uzaklığının yaklaşık 3 kilometre olduğunu belirten Boztaş, “Yollarımız çok dik ve ıssız. Öğleden sonra okula giden çocuklarımız otoban altında bulunan karanlık alt geçitten geçmekten korktukları için otobanın üzerinden karşıya geçmek zorunda kalıyor. Akşamları alt geçit karanlık, tiner ve bali kullanan kişiler buradan geçmek isteyen çocuklarımızın önlerini kesiyor. Çocuklarımız resmen okula gitmek için canlarını ortaya koyarak sırf ışık var diye otobandan karşıya geçiyor” diye konuştu.

 

YETKİLİLERDEN YANIT ALAMADIK
Yakın zamanda 18 yaşında bir kız çocuğunun yoldan karşıya geçmeye çalışırken araç çarpması sonucu hayatını kaybettiğini belirten Boztaş, “Bizler de çocuklarımızın servisle okula gitmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne dilekçe vererek taşımalı eğitim hizmetinden faydalanmak istediğimizi belirttik ama yanıt alamadık. Daha sonra Başbakanlık’a, Milli Eğitim Bakanlığı'na dilekçelerimizi gönderdik. Hiçbir yerden sonuç alamadık. Taşımalı eğitim konusunda bizlere yardımcı olunana kadar çocuklarımızın da hayatlarını tehlikeye atmamak adına onları okula göndermeme kararı aldık” şeklinde konuştu.

 

BAŞBAKAN İSTEDİ AMA…
Bir başka öğrenci velisi olan Sürmeli Boztaş ise maddi durumları yetersiz kaldığı için özel öğrenci servisleriyle çocuklarını gönderemediklerini dile getirerek, “Burada 100 hane var ve herkes asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışıyor. Her ailede ortalama 3 çocuk var, biz özel servise çocuklarımızı versek sadece bunun için cebimizden 300 TL çıkıyor. Biz bu parayı verdikten sonra ailemizin geçimini neyle sağlarız, kira ve yemek giderlerimizi nasıl karşılarız. Başbakan, 3 çocuk yapın dedi, biz de yaptık ama şimdi okula bile gönderemiyoruz. Yetkililerden bu konuda yadım bekliyoruz” ifadelerini kullandı.


Halkevleri Genel Merkezi
Konur Sokak No:8/9 Kızılay, Ankara
Telefon: 312-4192717 Faks: 312-4193207 Eposta: [email protected]
Bağışlarınız için; İş Bankası (Ankara) Meşrutiyet Şubesi 785989 nolu hesap