Halkevci Kadın Drama Ekibi ilk oyunuyla sahnede

Per, 12/02/2015 - 09:53
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Halkevci Kadın Drama Ekibi'nin ilk sahne oyunu Sandıktaki Hikayeler büyük beğeni kazandı

 

Batıkent Halkevi'nde uzun zamandır devam eden kadın drama çalışması ilk sahne oyunu Sandıktaki Hikayeleri sahneledi. Halkevci Kadınlar Drama Ekibi daha önce 8 Mart, 25 Kasım gibi gündemlerde sokak tiyatroları çıkarmıştı. Uzun zamandır devam eden çalışmalar bu kez bir sahne oyununa dönüştü. 

Kadınlar kendi hayatlarında yaşadıkları sıkıntıları önce kaleme aldı sonra oyuna çevirdi. Kendi hikayelerini de kendileri oynadı. Çocuk bir gelinin hissettiklerini, yaşadıklarını seyirciyle buluşturdular. Kocasının ailesiyle yaşamak zorunda kalan kadının, sandıkta gizli kalmış anılarını sahnede canlandırdılar. Bir kadının sağlık alanında yaşadığı sıkıntıları kendi dillerinde anlattılar. Bazen çocuklaştılar, bazen acı çektiler ama en nihayetinde kendi kadın olma halleri nedeniyle yaşadıkları acıları sahnelediler. 

Sandıktaki hikayeler ilk olarak Batıkent Halkevi Çok Amaçlı Salon'da sahnelendi. Batıkent Halkevi'nde oyun sergilenmeye devam edecek. Daha sonra çeşitli bölgelere yolculuğa çıkacak. 

Oyunda metin düzenleme ve yönetmenliği Deniz Büyükuysal yaptı. Hilal Fırat, Yurdagül Tanrıverdi, Ayşegül Eren ve Ayten Saçık ise hem kendi hikayelerini kaleme aldılar hem de oynadılar.