Kemalpaşa'daki yaş çay fiyatlarını protesto eyleminde okunan açıklama

Per, 20/05/2010 - 23:54
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Geçtiğimiz Pazartesi günü Tarım Bakanı Mehdi Eker tarafından yaş çay taban fiyatı 88.5 Kuruş olarak açıklanmıştır. Desteklemeyle birlikte yaş çaya AKP hükümeti 1 TL’yi yeterli görmüştür. Aslında Sayın Bakan’ın onca yolu gelerek sadaka gibi zammı bize açıklamasına gerek yoktu. Geçen hafta Rize Ticaret Borsası (RTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan zaten bu fiyatı açıklamıştı. Bu da gösteriyor ki yaş çay fiyatları üreticiler gözetilerek değil tüccarlar gözetilerek belirleniyor. Sayın Bakan onca emek harcanarak büyük zorluklarla toplanan yaş çaya verdiği düşük zam yetmiyormuş gibi bir de utanmadan cent hesabı yaparak, yüzde 10 olan artışı yüzde 12 göstererek hesap hileleriyle halkı kandırmaya çalışmıştır.

Yaş çay sezonu yine büyük sıkıntılarla başlamıştır. Verilen taban fiyatın düşüklüğü yetmiyormuş gibi uygulanan kota miktarı da düşürülmüştür. Bir haftadır kampanyalar yaparak yaş çayı peşin paraya almaya çalışan özel sektörün önü açılmış, yaş çay üreticileri özel sektörün insafına bırakılmıştır. Zaten açıklanan fiyattan özel sektör yetkilileri dışında kimse memnun değildir.

Bizler çay üreticisi Halkevciler olarak yaş çay taban fiyatının maliyet esasına göre değil insanca yaşam standartlarında belirlenmesini istiyoruz. Ağırlıklı ortalaması alındığında müstahsil başına yılda 10-12 ton civarında yaş çay üretimi düştüğü düşünülürse 4 kişilik bir ailenin insanca yaşam düzeyinde yaşamını sürdürebilmesi için yaş çay taban fiyatının en az 1.6 TL olması gerekmektedir. Çaykur tarafından yapılacak kesintilerle 1 TL’nin altına düşecek olan 2010 fiyatı yaş çay üreticilerini açlık sınırının altında yaşamaya mahkum etmektedir.

Sadaka değil hakkımızı istiyoruz. İktidara gelmeden önce yaş çay fiyatı 1 TL olmalı diye meydanlarda bağıranlar, bugün yaş çay üreticilerini açlığa mahkum etmektedir. Çaykur’un yaş çay alım politikalarını üretim ve üreticilerin ihtiyaçlarına göre değil özel sektöre göre belirlemektedirler.

Bizler çay üreticileri olarak çayda bizim söz de bizim diyoruz. AKP hükümetini uyarıyoruz. Şirketlerin değil halkın yanında yer alın yoksa bu halk sizi oturduğunuz koltuklardan indirmeyi çok iyi bilir. Üreten bizsek yöneten de biz olacağız.