12 Eylül AKP'yle sürüyor, dört bir yanda halk AKP faşizmine direniyor

Cu, 13/09/2013 - 13:15
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

12 Eylül darbesi ve AKP faşizmi Denizli’de, İzmir’de, Samsun’da, Bursa’da, Eskişehir’de, Kocaeli’nde, Antalya’da protesto edildi.  Antakya’da Ahmet Atakan için anma yapıldı. İstanbul Kadıköy’de, Gazi’de, Sarıgazi’de polis saldırılarına karşı protestolar geç saatlere kadar devam etti.Ankara Tuzluçayır’da asimilasyoncu cami-cemevi projesine karşı çıkan Mamaklılara polis saldırdı, çatışmalar yaşandı. Dikmen’de  Ziraat Kavşağı’nda buluşan halka akrepler gaz bombalarıyla saldırdı 

Antalya’da Halkevleri’nin de bileşeni olduğu  Emek ve Demokrasi Güçleri, 12 Eylül’ün yıl dönümünde bir yürüyüş gerçekleştirdi. Halk Bankası önünde buluşup Cumhuriyet Meydanı’na gerçekleştirilen yürüyüşte sık sık “Gün gelecek, devran dönecek darbeciler halka hesap verecek”, “Ahmet Atakan ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. 

Samsun’da Emek ve Demokrasi güçleri DSİ önünde toplanarak Gazi Caddesi’nden Konak Sineması önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. 

 

Bursa Savaş Karşıtı Platform’un çağrısıyla Bursa Setbaşı’nda toplanan Bursalılar yolu trafiğe kapatıp yasaklı Heykel Meydanı’na yürüyerek basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını “Savaş Karşıtı Platform” adına Bursa KESK dönem sözcüsü okudu. “12 Eylül AKP ile devam ediyor” diyen Bursalılar AKP faşizminin son kurbanı Ahmet Atakan’ı ve 12 Eylül faşizmi ile AKP faşizminde yitirilenleri saygıyla andı. 


Denizli’de 12 Eylül askeri darbesinin yıl dönümü nedeniyle yürüyüş yapmak isteyen siyasi parti, sendika ve kitle örgütlerine polis saldırdı. Emek Partisi’nin binasına sığınanlara polis, TOMA’yla tazyikli su sıktı. 

 

İzmirliler 12 Eylül darbesini protesto etmek için sokaklara çıktı. Basmane Meydanı’nda toplanan yaklaşık 1500 kişi eski Sümerbank önüne yürüdü. 

 

Eskişehir’de yürüyüş Espark önünden başladı. “12 Eylül faşizmi AKP’yle sürüyor” ve “Gezi şehitlerinin hesabını soracağız” pankartlarıyla AKP il binasının bulunduğu Yunus Emre Caddesi’ne yüründü. Hamamyolu önünde polis saldırısına karşı direnişe geçen Eskişehirliler daha sonra Çarşı'ya yürüdüler. 

 

Antakya Armutlu’da Ahmet’in öldürüldüğü yerde anma gerçekleşirken polis saldırdı. Gazi ve Armutlu’da çatışmalar yaşandı. Halkın yoğun destek verdiği direnişler de polis attığı gaz bombasından yaralananlar oldu. Polis Gazi’de barikatları aşamadı. 


Kocaeli'de Başbakan Başdanışmanı Yiğit Bulut’un konferans verdiği Antikkapı Restaurant’ın yakınından geçen iki kişi 22.00 civarında “eylem yapabilecekleri ihtimali” üzerine gözaltına alındı. Gözaltılar için Saraybahçe Karakolu önünde toplanıldı. Halkevi üyesi Ufuk Karaca ve İzmit Dayanışma Forumu’ndan Ufuk Sayaroğlu’nun serbest bırakılması üzerine Cumhuriyet Parkı’na geçildi. 

Ankara Tuzluçayır’da asimilasyoncu cami-cemevi projesine karşı çıkan Mamaklılara polis yine saldırdı. Mahalleli polis saldırılarına karşı direnirken “Siz projenizi alıp mahallemizden defolduğunuz takdirde biz de size zor kullanmayacağız” anonsları yaparak polislerin mahallelerini terk etmesini istedi. Dün akşam Tuzluçayır direnişinde dikkat çeken olaylardan biri direniş alanına bir kamyonla barikat malzeme getirilmesi oldu. Tıp Fakültesi Caddesi’ne çekilerek gaz bombası atan polis saldırısında Mamaklılar sokağı terk etmedi.Saldırılarda bir kadın başına düşen trafik lambasıyla yaralandı.

Dikmen’de Ziraat Bankası kavşağında buluşan Dikmenlilere polis saldırdı. Çatışmalar yaşandı.Dikmen Caddesi’nde TOMA bir kişiye çarptı. Başında zedelenme olduğu tahmin edilen Dikmenli, hastaneye kaldırıldı. 

 

İstanbul’da Kadıköy’de, Gazi’de, Sarıgazi’de, 1 Mayıs Mahallesi’nde Ahmet’in polis saldırısında öldürülmesini ve dört yanda tırmanışa geçen polis terörünü protesto etmek için yine eylemler yapıldı. Kadıköy’de 2 bin civarında eylemci AKP ilçe binasının önünde polis saldırısına uğradı. Evlerin kapılarını dahi zorlayan polis, halkın tepkisiyle karşılaştı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı ve gözaltına alınırken linç edilircesine dövüldü. Çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü. Sarıgazi’de 2 kişi başından yaralandı, bir otomobil patladı. Gazi Mahallesi’nde eylemciler  İsmetpaşa Caddesi’nde yolu kapatıp barikatlar kurdu.