Mamaklılar Halkevi’ni geri aldı, Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ni açtı

Pa, 25/08/2013 - 00:00
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Mamaklılar, 12 Eylül askeri cuntasının ellerinden aldığı Halkevi’ni el birliğiyle Ethem Sarısülük Kütüphanesi’ne dönüştürdü. Kütüphane, yüzlerce kişinin katıldığı bir etkinlikle açıldı

1970′li yıllarda Dev-Genç’li mühendislik ve mimarlık öğrencilerince planlanan, Mamak halkının dayanışması ile inşa edilen fakat 12 Eylül askeri cuntası tarafından kapatılan eski Mamak Halkevi, direniş sürecinde halk tarafından geri alınarak kütüphaneye dönüştürüldü. Mamaklıların, haftalardır emekleriyle tadilattan geçirdikleri ve yeniledikleri eski Mamak Halkevi, Halkevleri Ethem Sarısülük Kütüphanesi olarak düzenlendi. Kütüphane, Feyzullah Çınar Parkı’ndaki açılış etkinliğinde yeniden halkla buluştu. Aydın, yazar ve sanatçıların, Halkevi şubelerinin topladığı kitaplar kütüphaneye taşındı. Etkinlikte parkın farklı noktalarına kurulan masalarda kitap bağışları alındı, üyelik kayıtları yapıldı. Güvenpark ve Çayyolu Atapark’taki forumlardan da kitaplar toplandı ve kütüphaneye getirildi.

“Mirasımıza sahip çıkıyoruz”

Yüzlerce Mamaklı’nın katıldığı etkinlikte Mustafa Özarslan ve Grup Çığ, Ali Mahsuni Şerif, Erdal Beyazgül, Aytaç Polat ve Serkan Boran sahne aldı. Tayfun Talipoğlu da Özarslan’ın türkülerine şiirleriyle katkı sundu. Sanatçılar adına kürsüden bir konuşma yapan Mustafa Özarslan, kütüphanenin oluşumunda emeği geçen herkese teşekkür etti, halkın kütüphanesine sahip çıkacağına duyduğu inanca değindi.

Halkevleri adına konuşan Hamza Doruk Yıldırım ise Beynelmilel filminde Halkevi şubesinin darbeciler tarafından kapatılarak gazinoya dönüştürülmesine atıf yaparak binanın tarihini anlattı.

“Her parkın bir forum, etkinlik, dayanışma ve mücadele alanı olduğu bugünlerde sosyal alanların yok denilecek kadar az olduğu, belediyenin parkları yıkıp cami yapmayı planladığı bu bölgede biz mirasımıza sahip çıktık ve bizden çalınan bu binayı geri aldık” diyen Yıldırım, direnişte yaşamını yitirenler ile daha önce Tuzluçayır’da hayatını kaybeden Menekşe Ana’nın ve nice kişinin adının kütüphanede yaşatılacağını ifade etti. Yıldırım, bu kütüphanenin AKP faşizmine karşı yürütülen mücadelede koca bir adım olduğunu söyleyerek herkesi görev almaya ve kütüphaneye sahip çıkmaya davet etti.