Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Mersin'de

Per, 15/11/2012 - 13:42
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

7.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali şimdide perdesini Mersinde açıyor. 16-17-18 Kasım tarihleri arasında gösterimler yapılmaya başlayacak. Mersin Festival Düzenleme Komitesi basın açıklaması gerçekleştirerek festivalin startını verdi. Mersin Halkevi binasında 14 Kasım Çarşamba Günü saat 12.30’da basın toplantısı yapıldı. Toplantıda Mersin 68’liler Başkanı Hasan Kapıkıran aşağıdaki açıklamayı okudu.

 

ULUSLARARASI İŞÇİ FİLMLERİ  FESTİVALİ MERSİN’DE

2006 yılında yola koyulan Uluslararası İşçi Filmleri Festivali bu yıl 7. kez izleyicisi ile buluşuyor. Emeği, emekten yana öyküleri ve direnişleri perdeye taşıyor. Bu yıl 2 Mayıs tarihinde İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da aynı anda başlayan emeğin festivali daha sonra geçen yıllarda olduğu gibi kent kent süren ve bütün bir yıla yayılan uzun bir yolculuğa başladı. Festivalin bir yıllık, bu uzun Anadolu yolculuğunda şimdiki durağı ise Mersin.

Ölüm oruçları ve açlık grevleri devam ederken, 100’ün üzerinde gazeteci, 600’ün üzerinde üniversite örgencisi tutukluyken; emekten yana söz söyleyenlere yıllarca hapis cezaları verilirken; kadınlara yönelik erkek şiddeti baskısı ve sömürü devam ederken, çocuklar devletin cezaevlerinde şiddetin bin türlüsüne maruz kalırken; toplumsal muhalefet tutuklamalarla, zorla teslim alınmaya çalışılırken; Uludere’de onlarca insan, Hopa’da suyuna, deresine sahip çıkan Metin Lokumcu katledilirken; dereler, yoksul mahalleler, kentler talan edilirken İşçi Filmleri Festivali yaşananlara sessiz kalmayacağını bir kez daha ilan ediyor. Festival bu yılki temasını da iktidar tarafından hak ve özgürlüklere yönelik saldırılar karsısında “özgürlük” olarak belirliyor ve perdelerini “özgürlük emek ister!” diyerek açıyor. “Öyle bir gün gördük” belgeseli ile başlarken, film gösterimleri ise 17 ve 18 Kasım’da Mersin Kongre ve Sergi Sarayı’nda üç ayrı salonda devam edecek. Bizler Festivalin düzenleme komitesi olarak tüm Mersin halkını gösterimlerin ücretsiz olacağı festival salonlarını doldurmaya, davet ediyoruz.

 

Ayrıca geleneksel olarak yapılan festival yürüyüşü 16 Kasım Cuma günü Saat 15.00’da Pozcu Postanesi önünden Forum Avm’ye kadar yapılacak.

 

Festival programını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Dosya Ekleri