8 Haziran'da meydanlar doldu, mahalleler direnişi selamladı

Pa, 09/06/2013 - 10:48
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

8 Haziran eylem günlüğü

ANKARA

Ankara dün gece yine Kızılay’ı zaptetti, mahallelerde on binler sokaklara dökülürken, Kızılay’a çıkan halka polis yine vahşice saldırdı.

Tuzluçayır Meydanı'nda 2 bin kişi buluştu. İlker ve Sokullu'da buluşan halk Kızılay'a yürümeye başladı. Yürüyüş sırasında Kızılay Meydanı'nın bir kısmı trafiğe kapatılırken, kitlenin artması ile Kızılay Meydanı tamamen kapatıldı. Polis Kızılay’da toplanan halka gaz ve tazyikli su ile saldırdı. Saldırı ve direniş gece geç saatlere kadar sürdü. Ara sokaklarda süren direnişleri de bastırmaya çalışan polis saldırısını sürdürdü ve saldırı sonucu çok kişi yaralandı. Kızılay'da Mimarlar Odası'ndaki revire 3'ü ağır 25 yaralı, Çankaya Belediyesi'ndeki revire ise 15 yaralı başvurdu. Çatışmalar boyunca halk meydanları ve ara sokakları “Tayyip istifa” sloganları ile inletti.

İSTANBUL

İstanbul’un mahalleri dün gece yine “Tayyip istifa” sloganlarıyla yürüyen binlerin eylemine sahne olurken, Taksim Meydanı da taraftar gruplarının meydana yürüyüşle gelmesiyle Gezi Parkı direnişinin en kitlesel eylemlerinden birine sahne oldu.

BEYLİKDÜZÜ

Beylükdüzü Belediye Meydanı'nda toplanan halk yürüyüşe başladı. Mahalle içlerinde süren yürüyüşe katılım giderek arttı. Yürüyüşe araçlar konvoy oluşturarak destek verdiler. Halk mahalle yürüyüşlerinin ardından tekrar Belediye Meydanı'na geldi. Eylem şarkı ve halaylar eşliğinde sonlandırıldı.

SARIGAZİ

Sarıgazi'de binler yürüyüşe başladı ve Yenidoğan mahallesinde de yürüyüş yapıldı. Kitleye katılım yürüyüş boyunca arttı.  

GAZİ

Gazi halkı Gazi Mahallesi muhtarlığı sokağına yürüyüşle gelerek burada konuşmalar yaptı. Ancak bu sırada kitlenin ön tarafına dönük polis saldırısı başladı. Saldırı artarken polisin plastik mermi kullandığı gözlendi.

SARIYER

Sarıyer Ömürtepe'de halk kürsüsü kuruldu.

İKİTELLİ

İkitelli'de yüzlerce kişi Halkevi önünde buluşarak yürüyüşe başladı. Yürüyüşe Atakent halkı da katıldı.

KARTAL

İstanbul-Kartal'ın mahallerinde 21.00'de buluşan halk Kartal Meydanı'na yürüdü.

OKMEYDANI

 Okmeydanı halkı 8 Haziran Cumartesi 21.00'da Taksim direnişine destek vermek için bir kez daha yüzlerce  kişi ile Okmeydanı Sibel Yalçın Parkı’nda  toplanıp Okmeydanı sokaklarında tencere , tava, ıslıklarıyla AKP iktidarını istifaya çağırdı. Yürüyüş sırasında "Tayyip istifa", "Her yer Taksim her yer direniş", "Faşizme karşı omuz omuza", "Yol ver gelsinler insanlık görsünler", "Taksim bizim İstanbul bizim " sloganları atıldı. Okmeydanı halkı Örnektepe mahallesine kadar yürüyüp Erzurum Meydanı’nda halk kürsüsü kurdu. Örnektepe halkına seslenen halk yürüyüşlerine her gün eşlerini, akrabalarını alıp birleşme sözü aldı. Konuşmalarda birleşe birleşe kazanımların olacağına, sisteme karşı bir arada birlikte hareket edilmesi gerektiğine vurgu yapılırken, her kesimden insanlarla birlik içinde olma çağrısı yapıldı. Okmeydanı halkı 9 Haziran Pazar Günü 16.00 'da yapılacak olan Taksim Dayanışma Mitingine geniş katılım çağrısı yaptı. Yürüyüş halaylarla sona erdi.

KOCAELİ

Kocaeli Cumhuriyet Meydanı'nda akşam saatlerinde toplanan halk burada yaptıkları eylemin ardından alternatif bir açılış yaparak parkın ismini "Cumhuriyet Direniş Parkı" ilan etti. Ayrıca Körfez, Esentepe ve Kaptan mahallelerinde yürüyüşler yapıldı.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de 12 gündür süren direnme eylemleri dün de devam etti. Her gün olduğu gibi yine saat 19.00’da bir araya gelen Çanakkaleliler İskele Meydanı’nda eylem yaptı. Ses sisteminden müziklerin çalınması, sloganların atılmasıyla başlayan eylem, halkın tepkilerini dile getirdikleri konuşmalarla devam etti. Çanakkale CHP milletvekili Ali Sarıbaş da bir konuşma yaptı. "Ülkenin her tarafında AKP ve polis faşizmine karşı direnen tüm halkı selamlıyorum" diyen Sarıbaş polisin kullandığı şiddeti ve Erdoğan'ın Türkiye dönüşünde yaptığı konuşmaları eleştirdi.

Şiirlerle, sloganlarla, şarkılarla sesini duyuran, AKP'ye tepkisi dile getiren vatandaşlar, Pazar günü saat 19.00’da İskele Meydanı’nda buluşma çağrısıyla eylemi bitirdiler.

Protestolar boyunca alandan eksik olmayan tencere tavalar da Pazar günü alana dolu bir şekilde getirilecek. Ortak sofralar kurulacak.

SAMSUN

Atakum Amfi Tiyatro toplanan halk, Atakum Deniz Cafe önünde bulunan direniş alanına yürüdüler. Direniş alanının 2.  gününde amfi tiyatrodan gelen halk alana katıldı. Direniş alanında Halk Kürsüsü kuruldu. Öğretmeninden, emeklisine, liselisinden, üniversitelisine söz alan halkın ortak sorunu; AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana her alanda saldırılarını devam ettirmesi olarak öne çıktı.

ADANA

Adana halkı, Atatürk Parkı’nda polis operasyonlarını ve keyfi gözaltıları protesto etmek için toplandı. Yürüyüşün ardından Atatürk Parkı’nda eylemlerini sonlandıran halk mahallesine dönerken Hürriyet Karakolu yakınlarında polis saldırısına maruz kaldı. Ardından polis barikatını aşan kitleye “AKP’nin askerleriyiz” sloganı atan grup taşlarla saldırdı. Polis halkın üzerine gaz bombası atarken, saldırganlardan gözaltına alınan olmadı.

TARSUS

Tarsus'ta 5 bin kişi yürüyüşe düzenledi.

ANTAKYA

Antakya’da direniş parkında Abdullah Cömert sergisi açıldı. Binlerce kişi Uğur Mumcu’dan Sümerlere yürüd, direniş parkını ziyaret etti.

Antakya direniş alanlarını büyütüyor. Dün Sevgi Parkı’nı direniş alanına dönüştüren Antakyalılar hep bir elden alanı düzenliyor.

Antakyalılar talepleri gerçekleşinceye kadar Sevgi/Direniş Parkı’nda sabahlayacaklar.

TALEPLERİMİZ:
1-Abdullah Cömert’i öldürenler derhal bulunsun.

2-Polisin şiddeti son bulsun
3-Hükümet istifa etsin.
4-İfade özgürlüğü önünde bulunan engeller kaldırılsın. Kent merkezlerini halkın demokratik eylemlerine yasaklama girişimlerine son verilsin.
5-Eylemciler hakkında yürütülen gözaltı ve soruşturma işlemleri durdurulsun.

6- Reyhanlı katliamının failleri bulunsun ve derhal cezalandırılsın. Hatay Valisi istifa etsin

ANTALYA

Antalya Cumhuriyet Meydanı tamamıyla doldu. Meydanda kürsü kuruldu. Avukatlar kurulan halk kürsüsünde gözaltı ve yakalama işlemlerine karşı halka bilgi verdiler.

TRABZON

Trabzon Taksim'le Dayanışma Platformu saat 16.00’da "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları atarak 7 bin kişiyle Meydan Parkı'na yürüdü. Trabzon Taksim Dayanışma Platformu sözcüsü Muhammet İkinci konuşma yaptı. 7 bin kişinin katıldığı yürüyüşe katılım da coşku da zamanla arttı.

İZMİR

İzmir halkı her gün 19.00-22.00 arasında Gündoğdu Meydanı'na geliyor. Binler her gün AKP'in gerici, faşist, doğayı ve insan, emeği yok sayan politikalarına karşı meydanları doldurmaya devam ediyor 


İzmir’de kadınlar AKP'nin gerici ve kadın düşmanı politikalarına karşı bir eylem yaptı. Akşam ise Gündoğdu meydanı direnişin merkezi olarak Türkiye’nin tüm meydanlarında buluşan yüzbinleri selamladı.

Gündoğdu Meydanı'nda yeni bir dünya kuruluyor

Gündoğdu Meydanı'na parasız yemek, parasız sağlık diyenler; birlik, beraberlik ve dayanışmanın ön plana çıktığı bir yaşam alanı oluşturdu. 

İzmir’in haberi için: http://www.halkevleri.org.tr/guncel/izmirde-capulcu-cadir-kampi-3-gununde

BURSA

Bursa'da 10 binden fazla kişi Heykel'de toplandı.