AKP Gezi’yi "boşalttı", Türkiye sokağa taştı

Pa, 16/06/2013 - 13:09
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Durduramayacaklar halkın coşkun akan selini

AKP iktidarı 19 gündür başedemeği direnişi terörle bastırmaya çalışıyor. Binbir türlü taktikle, karalamayla, maniplülasyonla, şiddetle yok edemediği direniş ülke çapında halkın, gerici faşist AKP’ye öfkesini sokaklara taşıdığı eylemlere doğru genişledi. AKP’nin polisi dün Tayyip Erdoğan’ın Sincan mitinginde verdiği emirle bir kez daha halka terör uyguladı. Erdoğan’ın Ankara’daki mitingde “Boşalttınız boşalttınız, güvenlik güçlerim gerekeni yapacaktır” tehdidinin ardından polis Taksim Meydanı ve Gezi Parkı’nın içine saldırdı. Saldırı haberini alan halk başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de sokaklara döküldü. Halk onbinlerle yaptıkları yürüyüşlerle TEM yolunu, E-5’i, köprüleri trafiğe kapattı. Sabaha kadar süren eylemlerde polis halka gaz, ses bombası, tazyikli su ve plastik mermi ile saldırdı. Haftasonu olması nedeniyle parkta çok sayıda çocuk bulunuyordu. Saldırılarda çok sayıda çocuk da yaralandı.

İSTANBUL

20.55’de Taksim Meydanı’na TOMA’larla giren polis burada bekleyen direnişçilere saldırdıktan sonra Gezi Parkı’nın içine gaz bombalarıyla saldırarak burayı da boşalttı. Çok sayıda çocuğun, hamilenin ve engelli bulunuyordu. Saldırıdan etkilenenlerin sığındığı Divan, Ramada ve Hilton Otel’ine saldırdı, buradaki tıbbi malzemelere el koydu. Otel çevrelerine gaz bombası atan ve otele coplarla giren polis çok sayıda çocuğun yaralanmasına neden oldu. Saint Pulcherie Lisesi, Alman Lisesi, Dame de Sion Lisesi ve Intercontinental Otel de direnişçilere kapılarını açtı, Dame de Sion Lisesi, Ramada Otel, İstanbul Barosu revir haline getirildi. Polis revirlere gaz bombası attı. Yardıma gelen AKUT üyelerine de polis saldırdı. Alman Hastanesi’nin içine polis girdi ve gaz bombası atarak geri çekildi. 

İstanbul’da Gezi Parkı’na polisin saldırısı başlar başlamaz halk sokaklara döküldü. Beşiktaş Akaretler’de halk yolu kesti. Cihangir’de halk gaz maskelerini takarak evlerinden çıktılar ve Taksim’e yürümeye başladılar. Elmadağ, Harbiye, Talimhane, Sıraselviler, İstiklal Caddesi’nde gösteriler sürdü, barikatlar kuruldu. Polis buradaki direnişçilere gaz ve ses bombalarıyla saldırdı, Elmadağ’da polis plastik mermi kullandı. Mecidiyeköy’de polis direnişçilerin üzerine plastik mermi ve gaz bombası attı. Plastik mermiler metronun içine kadar ulaştı. 

Polis halka vahşice saldırırken, Vali Mutlu “Gezi Parkı ile yaptığımız bu çalışmanın fevkalede düzgün hiçbir sıkıntı olmadan tamamlanması sevindirici oldu” açıklamasını yapıyordu.

İstanbul’un mahallelerinden halk tencere tavalarıyla sokaklara çıktı, köprüler, otoyollar Taksim’deki direnişçilerle dayanışmak için kesildi. Polis yürüyüşlere saldırdı, ancak halkın yürüyüşünün sabaha kadar sürmesine engel olamadı.

Saldırılar sürerken, TOMA’lara su taşıyan tankerlerin kapağı direnişçiler tarafından açılarak etkisiz hale getirildi.

 Bakırköy’den yola çıkan halk İncirli caddesini trafiğe kapattı.

Fındıkzade’de halk tencere tavalarla Taksim’e doğru yürüyüşe geçti.

Nişantaşı’nda halk barikat kurdu, Teşvikiye halkı sokağa çıktı.

Başakşehir, Esenkent’ten yürüyen halk TEM yolunu trafiğe kapattı.

Bahçelievler’de toplanan halk Taksim’e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş kolu Topkapı’ya ulaştı.

Gazi halkı onbinler kişiyle Taksim’e doğru yürüyüşe geçti, TEM yolunu çift taraflı trafiğe kapattı. Nurtepe halkıyla birleşen halka Ömürtepe’ye vardıklarında polis saldırdı ancak kitleyi dağıtamadı. Son olarak Mecidiyeköy’e ulaşan halka polis Cevahir AVM önünde tekrar saldırdı. Çatışmalar sabah saatlerine kadar sürdü.

Halkın direnişini polisin bastırmakta yetersiz kalması üzerine asker TOMA’larla Mecidiyeköy ve Bostancı’dan ilerledi, yürüyüşlere saldırdı.

Samatya’da halk tencere tavalarla saldırıyı protesto etti.

Anadolu yakasında halk yollara döküldü, Taksim’e ulaşmak üzere köprü yollarını kestiler. Halkı polis ve asker dağıtmaya çalıştı.

Kadıköy’de halk metrobüs yolu üzerinde toplandı, Fikirtepe’de saldırıya uğrayan onbinlerce kişi dağışdıktan sonra tekrar toplandı ve Kartal ve Bostancı’dan E-5’i keserek gelen onbinlerce kişiyle birleşti.

Sarıgazi-Ümraniye-Çekmeköy  halkı 20-25 bin Şile otobanını keserek tünelden 1. Köğrüye ulaştılar. Altunizade’de polisin saldırısı sonucu bir kısmı dağılan kitle Kadıköy ve Kartal- Maltepe’den gelen, Altunizade’den eklenen halkla buluşarak yürüyüşünü sürdürdü. Köprü girişinde birkaç kez saldırıya uğrayan halkın bir bölümü köprüyü geçerek Şişli’ye ulaşmak üzere yürüyüşünü sürdürdü.


ANKARA

Ankara’da iki haftadır polis saldırısına karşın sokaklarda olan Ankara halkı dün gece Taksim saldırısını binlerce kişiyle protesto etti.

Keçiörenliler Danışmend’den yürüyüşe başladı, Mamaklılar Tuzluçayır Meydanı’nda buluştu, Seyranbağları Maçka sokaktan yürüyüşe başladı, İlker ve Dikmen halkı mahallelerden yürüyüşlere başladılar. Dikmen, İlker ve Sokullu kortejleri birleşti. 10 bine ulaşan kitle Polisevi’nde kurulmuş olan barikata doğru yürüdü. Çevredekiler direnişçilere tencere tava çalarak ve kornalarla destek verdi. Tuzluçayır’da halk Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. Batıkent’te Ethem Sarısülük’ük cenazesinin bulunduğu Cemevi’nde binlerce kişinin yanına semt merkezinden binlerce kişi eklendi.


ADANA

Adana, Taksim’deki saldırıları protesto etmek için dün (15 Haziran)  saat 22.00′da Atatürk Parkı’nda toplandı. Binlerce kişi Atatürk Parkı’ndan AKP il binasına yürüdü. Kasım Gülek Caddesi’nde kurulan polis barikatının önünde beklemeye başlayan halk, Sular Mevkii’nde 4 bin kişi ile yolu kapattı. AKP binasına yürümek isteyen polisin saldırdı, halk Atatürk Parkı’na çekildi, Atatürk Caddesi’nde çatışmalar başladı, halk barikatlar kurdu. Polisin gaz bombaları ve plastic mermili saldırısı sonucu 8 kişi yaralandı. Yaralıların ikisinin durumu ağır. Polis çadır alanına da saldırıda bulundu, parka TOMA ve akreplerle girdi. Çatışmalar ara sokaklarda devam etti. aktarılan bilgiye gore 8 kişi gözlatına alındı.

EDİRNE

Edirne Zübeyde Hanım Parkı’nda toplanan kalabalık Baca yönünden gelen kitleyle birleşerek Saraçlar Caddesi’ne ulaştı.

SAMSUN

Samsun’da toplanan kitle mahalle aralarına girdi. Mahalleliler tencere ve tava çalarak destek verdi. Eylem geceye kadar sürdü.

MERSİN

Mersin’de Taksim’deki saldırı haberi gelir gelmez halk Barış Meydanı’na yürüyüşe geçti. Yaklaşık 3 bin kişi GMK Bulvarı’nı trafiğe kapatarak yürüdü. Ardından Sahil Yolu’na inip orayı da trafiğe kapatan Mersinliler tekrar Barış Meydanı’nda toplandı. Sayı giderek arttı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de binlerce kişi Üniversite Caddesi’nde yürüyüş yaptı. Taksim’e destek için Eskişehir’in tüm sokaklarında sokağa çıkma çağrısı yapıldı. Eskişehir’de Espark önünde toplanan binlerce kişi kent merkezine yürüdü.


KOCAELİ

Kocaeli’de hayatını kaybeden direnişçiler için Cumhuriyet Parkı’nda anma yapıldı. Derince’de E5 yolu trafiğe kapatıldı. Yuvam Akarca Mahallesi halkı eyleme geçit. Cumhuriyet Parkı’nda eylem geç saatlere kadar sürdü.

ANTAKYA

Antakya Toygarlı ve Ballıöz’den yaklaşık bin kişi Çekmece’ye doğru yürüyüşe geçti. Çekmece halkıyla buluşan halk Sevgi Direniş Parkı’na yürüdü. Antakya Halkevi tüm halkı Taksim’deki saldırıya karşı Sevgi Direniş Parkı’na çağırdı.

BURSA

Bursa halkı Altıparmak’tan yürüyüşle Heykel’e ulaştı, Şehreüstü’nden gelenleri beklediler. Heykel Meydanı’nda buluşan 10 bin kişi “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını atarak beklediler. Burada yapılan konuşmalarda “Biz 15-16 Haziran direnişlerinin çocuklarıyız. Onların ağzından çıkan sözler vermedi Taksim’i bize. Biz ellerimizle aldık. Yine alacağız ve AKP’yi kendi çukuruna göndereceğiz” denildi.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de üç yüze yakın kişi Kordon Boyu’nda yürüyüşe geçti, Kordon sonundan yolu trafiğe kapatıp “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla yürüyerek İskele Meydanı’na geri geldi. Çanakkale’de çevik kuvvetin ve TOMA’ların saldırı hazırlığına karşı halk yol ortasında kol kola girerek set ördü. Çanakkale’de kitlenin kısa zamanda artması ile saldırı hazırlıkları askıya alındı. Kitle ülkedeki polis şiddeti bitmeden eyleme son vermeyeceklerini söylediler. Bunun üzerine direnişçilerin yanına gelen Vali tüm polislerini geri çekmek zorunda kaldı. Halk Truva Atı’na doğru yürüyüşe geçti. Burada da oturma eylemi yapıldı. Halkevciler Truva Atı önündeki oturma eylemine destek için geceyi çadırda geçirdi.

ANTALYA

Antalya Cumhuriyet Meydanı’nda binlerce kişi Çapul TV’den Taksim’de yaşananları izledi.