Halk karanlığa meydan okuyor (7 Haziran il eylemleri)

Ct, 08/06/2013 - 13:24
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

ADANA

Adana'da AKP İl binasına yürümek isteyen halka polis TOMA'larla saldırdı. yürüyen halka polis saldırdı. Çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti.

ANKARA

Öğlen polis müdahalesi ile sökülen Kuğulu Park'taki çadırlar dün akşam yeniden kuruldu, parkta binlerce kişi toplandı. İlker’de, Sokulla’da, Dikmen Ahmet Arif Parkı’nda toplanıp yürüyüşe geçen binler, Çukurambar, Yüzüncü Yıl, Birlik Mahallesi ve Ayrancı’da tencere tavalarıyla sokaklara çıkan halk eklendi. Tuzluçayır Meydanı'nda 10 bine yakın kişi toplandı. Keçiören’in farklı noktalarında buluşan halk eylemlerini İncirli Lisesi önünde sonlandırdı. Halkevleri’nin çağrısıyla saat 21.00′da Kızılay Meydanı’nda başlayan eylem, Mamak, Dikmen ve Kuğulupark’tan katılımlarla ve coşkuyla sürdü.

ANTAKYA

Antakya halk Harbiye, Aşağıokçular, Çekmece, Dursu'dan Uğur Mumcu'ya doğru yürüyüş yaptı.

ANTALYA

Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda nöbet dün gece de sürdü. Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda Halkevi halk kürsüsü kurdu.

BOLU

İzzet Baysal Caddesi Bankalar önünde gerçekleştirilen oturma ve kitap okuma eylemi akşam saatlerinde 19.00'da başladı. Halkevi’nden hareketle eylem alanına yerleşen kitle "Her Yer Taksim, Her Yer Direniş", "Faşizme Karşı Omuz Omuza", "Taksim’de Düşene, Dövüşene Bin Selam" sloganları ve Boğaziçi Üniversitesi Caz Topluluğu Korosu’nun gündemdeki şarkıları "Çapulcu musun vay vay, Eylemci misin vay" ve "Çav Bella" şarkıları eşliğinde oturma ve okuma eylemini sürdürdü. Çevreden de katılımların olmasıyla daha da kalabalıklaşan grup büyük ilgi ve destek gördü. Şehrin alt kesimlerinde ayrı olarak eylem yapan diğer grubun da 22.00 sularında katılımıyla daha da coşkulu bir hal alan eylem saat 23.00 sıralarında ertesi gün buluşmak üzere sonlandırıldı.

BURSA

 

Bursa'da 4 Haziran günü kurulan ve Üç Fidan Anıtı'nda başlayan çadır direnişi devam ediyor. Nilüfer Kent Konseyi'nin öncülüğünde başlayan eylemlere Halkevleri herkesi parka çadır kurmaya çağırıyor. Ortak sofraların kurulup, basın merkezinin oluştuğu alanda ses sistemi ile halk halaylar çekip, Taksim Direnişini selamlıyor. Alandakiler bazen kitap okuyup, bazen direnişin şarkılarına ortak oluyor. Geceleri çadırlarında uyuyanlar, gündüzleri alanda ortak atölyelerde buluşuyor. Parktaki halk alanın temizliğini kendileri oluşturdukları ekiplerle sağlıyorlar.   Parktakilerin yiyecek ihtiyaçları kurulan ortak sofralarla karşılanıyor. Günler boyunca devam edecek olan eylemin twitter adresi de oluşturuldu. Sosyal medya aracılığıyla duyurusu yapılan ve dakika dakika güüncellenen parkın direnişini "#3Fidandangeziye" adresinden takip edilebilir.

ÇANAKKALE

Saat 19.00'da  “Karanlığa Meydan Okuyoruz” pankartı arkasında buluşan Çanakkaleliler Halk Bahçesi'nde toplanıp AKP İl binasına tencere ve tavalarla yürüyüş yaptı.

İZMİR

İzmir'de Gündoğdu Meydanı, Çapulcu Çadır Kampı haline getirildi. İzmir halkı atölyelere yoğun ilgi gösterirken, dayanışma, birlik ve beraberlik vurgulandı. Kadın atölyeleri ve film atölyesine İzmir halkı yoğun ilgi gösterdi. Gündoğdu Meydanı 'her yer Taksim, her yer direniş', 'direnişe devam, Taksim'e selam', 'direnişe devam, Kızılay'a selam' sloganları atıldı. 

İSTANBUL

İstanbul’un sokakları dün akşam da Hükümet istifa sloganlarıyla inledi. Mahallelerde yürüyüşler yapıldı, Gazi Mahallesi’nde polisin saldırısı sonucu bir kişi ağır yaralandı.  

Avcılar

Avcılar Parseller'de yüzlerce kişi "Tayyip istifa" sloganı attı.

Beykoz

Beykoz'da direnişe destek için yapılan yürüyüş Karagözsırtı'ndan başladı. Paşabahçe Meydanı'nda toplanan yüzlerce kişi hep bir ağızdan Gündoğdu Marşı okudu.

Beylikdüzü

Belediye meydanında toplanan Beylikdüzü halkı yürüyüşe başlandı. Yürüyüş sırasında Gündoğdu Marşı söylendi ve meydana ulaşıldığında Taksim mücadelesinde kaybedilen yoldaşlarımız için saygı duruşunda bulunuldu. Yürüyüşe onlarca araç konvoy oluşturarak destek verdi.

Çekmeköy

Çekmeköy'de buluşan bini aşkın yurttaş "Tayyip istifa" sloganları ile yürüyüş yaptı.

Esenyurt

Esenyurt'ta halk Halkevi önünde toplanmaya başladı. Esenyurt halkı talepleri ile birlikte yürüdü. Esenyurt'da halktan Yurtiçi Kargo direnişine destek verildi, hep bir ağızdan "Yurtiçi kargoya sendika girecek başka yolu yok" sloganı atıldı.

Eyüp

Akşemsettin'de saat 21.00'da buluşulup Yeşilpınar’a yürüyüş yapıldı.

Gazi

Gazi Mahallesi'nde on binlerce kişi her akşam olduğu gibi dün akşam da sokaktaydı ve bu kez de polis saldırısı yaşandı. Ancak polis saldırısına karşın halkın katılımı her geçen gün artıyor ve Gazi “Her yer Taksim, her yer direniş” ve “Tayyip istifa” sloganlarıyla yankılanıyor.

İkitelli

İkitelli ve Atakent mahalleleri bir araya geldi. Binlerce kişi yürüyüş yaptı.

Okmeydanı

Okmeydanı halkı 7 Haziran günü 21.00'da Taksim Gezi parkı direnişine destek vermek için bir kez daha binlerce kişi toplanıp Okmeydanı sokaklarında davullarla , tencere  tava ve ıslıklarıyla AKP iktidarını istifaya çağırdı. Yürüyüş sonunda Kuzey sokakta halk kürsüsü kuruldu.

Sarıgazi

Sarıgazi'de onbini aşkın kişinin katılımıyla yürüyüş yapıldı ve Demokrasi Caddesi'ne direniş çadırları kuruldu.

Sarıyer

Dağevleri halkı ses çıkarma eylemine başladı. Yürüyüşün ardından parkta kürsü kuruldu.

Sefaköy

Sefaköy Söğütlüçeşme'de halk yolu keserek yürüyüş yaptı.

KOCAELİ

Binlerce kişi Kocaeli Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı ve meydanda etkinlikler yapıldı. Ayrıca Esentepe, Çamlıtepe, Yarımca ve Derince Yenikent'te de yürüyüşler yapıldı. Taksim'e gönderilmek üzere kitap toplandı.

MERSİN

Saat 18.00'da Barış Meydanı'nda toplanıldı ve yürüyüş yapıldı.

SAMSUN

Samsun'da direniş çadırları kuruldu. Polis çadırları Valilik emriyle kaldırmaya çalıştı.

NİĞDE

Niğde Kent Meydanı'nda halk dün de toplandı. "Tayyip istifa" sloganları atıldı. Niğde'de SBS sınavı nedeniyle eylem erken bitirildi ve ertesi gün saat 18.00'da yine bir araya gelinecek.