Her mahalle, her meydan direniyor

Cu, 07/06/2013 - 19:24
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Dün de (6 Haziran) Türkiye’nin birçok yerinde halk AKP faşizmine karşı sokaklara çıktı.

Adana

Adana'da halk mahallelerden Atatürk Parkı'na doğru yürüyüşe başladıktan sonra polis saldırdı. Çatışmalar geç saatlere kadar devam etti.

Ankara

Ankara’nın çeşitli mahallelerinden halk Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. 22:00’de Kuğulupark’ta başlayacak olan eylem için yüzlerce kişi saatler öncesinden parkta toplanmaya başladı. Güvenpark’ta toplanan halka, Ankara’nın mahallerinde, binlerce kişiyle yürüyüş yaparak Kızılay’a ulaşan halk eklendi. Batıkent, Dikmen, Tuzluçayır, Şirintepe, Keçiören’den binler mahallede yaptıkları ve halkın katılımının zamanla arttığı yürüyüşlerin ardından Kızılay’a doğru yürüyüşe geçti. Dikmen Caddesi’nden yürüyen halka polis gaz bombalarıyla saldırdıktan sonra Polisevi’ne doğru çekildi. Ardından mahallelerden gelen binlerce kişi Kızılay’daki kitle ile buluştu.  Halkevleri'nin ses aracının alana girmesiyle Kızılay'daki coşku arttı. Eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Antakya

Antakya'da onbinler Armutlu'dan Saray Caddesi'ne doğru yürüdü. Eyleme yüzlerce Hristiyan desteğe geldi. On binler "Yaşasın halkların kardeşliği" diye haykırdı.

Antalya

Antalya'da halk direnişi sürüyor. Bugün alanda açılan çadır sayısı elliyi buldu. Gün boyunca halk çadırları ziyaret ediyor. Kalabalık akşam saatlerinden itibaren 10 bini buldu.

Öğlen saatlerinde TMMOB İl Koordinasyon Kurulunun çağrısıyla bir basın açıklaması düzenlendi. Çeşitli kitle örgütleri alana gelerek basın açıklamaları düzenledi. Cumhuriyet meydanı bir karnaval yerine döndü. Belediye direnişçilerin yemek, battaniye, elektrik, buzdolabı vb. birçok ihtiyacını karşılıyor. Halkevi bir halk kürsüsü kurdu vatandaşlar ses düzeni aracılığıyla alanda duygu ve düşüncelerini anlattı. Gün boyu Halkevi çadırı yoğun olarak ziyaret ediliyor. Antalya Halkevi'nin alana astığı "AKP Faşizmine Karşı, Tek Yol Sokak Tek Yol Devrim" pankartı bugün "dilek pankartı"na döndü. Yüzlerce yurttaş küçük kağıtlara yazdıkları dilek, öfke ve duygularını pankarta iğne ile tutturuyorlar.


Artvin

Saat 20:00’de Hopa Meydanı’nda toplanan Hopa ve Kemalpaşalılar, meşalelerle Orta Hopa Mahallesi’ne doğru yürüyüşe başladılar. Yürüyüş yolunda yer alan polis  ve jandarma  karakolu, ışıklarını söndürerek tüm polisleri içeri çekti. Polis karakolu önünde ,”Katil Polis Defol”,”Metin’in Katili İmamın Ordusu”,”Tayyip İstifa” ve “Sık bakalım Sık bakalım Biber Gazı Sık bakalım” sloganları atıldı. Eylem uluslar arası sahil oto yolunun trafiğe kapatılmasıyla devam etti. Sahil yolunu trafiğe kapatan Hopalılar, tekrar meydana gelerek oluşturulan kürsüde Türkiye’deki direnişleri selamladı. Marşlarla sonlandırılan eylemde, kürsüden Hopa AKP ilçe yöneticilerine,’’Tarihin onurlu sayfasında yer almak istiyorsanız, bu baskıcı bu otoriter,bu faşist  iktidarın ilçe yöneticiliklerinden istifa edin.’’çağrıları yapıldı. 


Çanakkale

Çanakkale'de halk saat 19.00’da Halk Bahçesinde toplandı.  Halk Bahçesi’nde toplanan Çanakkaleliler ülkede yaşanan olayları anlatan videolar izledi, alana getirilen boş bezlere ve kartonlara AKP hükümetine karşı sözlerini, sloganlarını ve tepkilerini yansıttılar.

Başbakanın Türkiye'ye geliş saati olarak belirlenen 21:00'de, Çanakkale DİSK/Genel İş Şube Başkanı Erdinç Uslan konuşma yaptı. Uslan "Direnişin başlamasıyla ülkenden kaçan Başbakanın döndüğünde direnişlerin bitmesi ümidini taşıyordu, ama bilsin ki bu direnişler kendisi gidinceye kadar devam edecek." dedi. Başbakana, kitle dakikalarca ıslıklar çalarak yuhalayarak selam gönderdi, " geldiğin gibi gideceksin" diye haykırdı. Polis şiddetini anlatan resim gösterimlerinin ardından sloganlarla eyleme son verildi.

 

Eskişehir

Eskişehir’de 3 Haziran günü Yunus Emre Caddesi üzerinde çıkan çatışmada polis tarafından işkence yapılan Anadolu Üniversitesi öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ı ziyarete gidildi.  Osmangazi Üniversitesi Hastanesinin önünde basın açıklaması yapan mahalle halkı “faşistlerin döktüğü kanı yerde bırakmayız” dedi. Basın açıklamasını yapan Gültepe Halkevi üyesi Fatma Deniz “Bizler yapılan bu işkenceleri unutmayacağız. Türkiye’nin dört bir yanındaki direniş meydanlarından Ali’ye selam getirdik. Halk hesabını soruyor ve sormaya da devam edecek” dedi. Basın açıklamasının ardından eylem sona erdi. Eskişehir Direniş Meydanı’nda meydanın tüm düzenlemesi artık komitelerce belirleniyor. Meydanda düzenlenen genel toplantıyla kurulan Direniş Meydanı Komiteleri kararlarını her gün 20:00’de yapılan genel toplantılara iletecek. Kurulan komiteler ve işlevleri ise şöyle:

Eylem komitesi: Eylemleri içerik ve güzergâh olarak planlamak, slogan bulmak.

Üniversite ve eğitim komitesi: Alan içi eğitimlerin, bilgilendirmelerin ve tartışmaların düzenlenmesi.

Öneri ve fikir komitesi: Alanla ilgili her konuda yaratıcı fikirler üretmek.

Temizlik ve çevre komitesi: Alan içi temizliği, çevre düzenini sokak hayvanlarının korunması.

Basın komitesi: Basın takibi yapmak, fotoğraf çekmek.

Koordinasyon ve iletişim komitesi: Komiteler arası iletişim sağlamak.

Güvenlik komitesi: Alanın genel güvenliğini denetlemek, acil durum planları yapmak.

İlkyardım komitesi

 

İstanbul

İkitelli, Esenyurt, Beylikdüzü, Okmeydanı, Kadıköy, Gazi Mahallesi, Sarıgazi, Sefaköy, Çekmeköy, Alibeyköy’de yürüyüş ve eylemler düzenlenirken, Gazi’de polis saldırısının ardından çatışmalar da yaşandı. Gazi Mahallesi’nde başına isabet eden gaz bombası sonucu ağır yaralanan Turhan Akbaş Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyata alındı.

Kocaeli

İzmit halkı yine Cumhuriyet Parkı'nda toplandı. Körfez ilçesi, Esentepe, Çarktepe, Yarımca

Körfez İlçesi Esentepe, Çarktepe, Yarımca mahallelerinde ve Derince Yenikent'te yürüyüş yapıldı.

 

Mersin

Mersinliler yine saat 18.00'dan itibaren Barış Meydanı'nda toplandı. Halk saat 21.00'den itibaren sık sık çevreyoluna çıkıp yolu trafiğe kapattı. Eylemler sabaha kadar meydanda nöbet tutulmasıyla devam ediyor. Aynı şekilde Mersin'in hemen hemen tüm mahallelerinde ses çıkarma eylemleri yapılıyor.