Mersin, gözaltı terörüne isyan etti

Cu, 12/07/2013 - 10:21
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Gezi Parkı direnişi ile başlayan polisin başlatmış olduğu gözaltı terörü, direnişten bir ay sonra tüm Türkiye’de ev baskınlarıyla devam etti. Mersin’de dün (11 Temmuz) sabah Güvenlik Şube ve Terörle Mücadele ekipleri birden fazla adrese “şafak operasyonu” düzenleyip 12 kişiyi “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet” , “polise ve görevli memura mukavemet ve yaralama” , “bilerek ve isteyerek yangın çıkarma ve kundaklama” iddiaları ile gözaltına aldı. Alınan arkadaşlarına destek olmak için Güvenlik Şube önüne gelenlerden iki kişi “soruşturma kapsamında bulundukları” gerekçesiyle gözaltına alındı.

Mersin halkı basın açıklamasında isyan etti
Tüm Türkiye’de yapılan gözaltı terörü, Mersin’de gerçekleşen operasyonlarla birlikte halkın sabrını taşırdı. Mersin İnisiyatifi’nin bugün saat 18.00’da Güvenlik Şube Müdürlüğü önünde gerçekleştirmiş olduğu basın açıklamasında, hem gözaltına alınanların yakınları, hem de halk polise isyan etti. Basın açıklamasından sonra gözaltına alınanların yakınları “çocuklarımızı alana kadar eylemlere devam edeceğiz”, “bizim çocuklarımız kimseyi öldürmedi” diyerek polise ve gözaltı terörüne isyan etti.

Mersin İnisiyatifi’nin 18.00’da yapmış olduğu basın açıklamasını okuyan Pınar Akgöz sözlerine, polise ve hükümete Anayasa’nın 34. Maddesinde yazan “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” ibaresini hatırlatarak başladı. Basın açıklamasında polisin 20 Haziranda Mersin Forum AVM önünde halka yaptığı yoğun şiddet ile beraber yapılan hukuksuzluklar belirtildi. Gezi Parkı sürecinde ölen ve yaralananların sorumlularının dışarıda, halkın içerde olduğu söylenerek, göz altıların serbest bırakılması talep edildi. Basın açıklamasından sonra Mersin halkı, “halkız, haklıyız, kazanacağız” sloganlarıyla tepkilerini dile getirdi.

Halkevleri Basın Merkezi