Tayyip Erdoğan Mersin’e geldi: Direniş çadırları söküldü, direnişçiler gözaltına alındı

Cu, 21/06/2013 - 14:02
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

Akdeniz Olimpiyatları’nın açılış töreni için Tayyip Erdoğan Mersin’e gidecek. Ancak Tayyip Erdoğan’ın gideceği kentin merkezinde direnişçiler var. Günlerdir Barış Meydanı’nı Direniş Alanı’na dönüştüren direnişçiler ise polisin saldırısı ile karşı karşıya.

20 Haziran saat 02.30 civarında polis, Tayyip Erdoğan görüp de “rahatsız” olmasın diye eylemcilerin çadırlarını söktü. Çevik kuvvet Barış Meydanı’nı kordona aldı. Meydanda iki akrep, bir TOMA, bir panzer ve üç çevik otobüsü vardı. Meydan içine hapsedilen direnişçilere iki kez kimlik kontrolü yapıldı. Meydandaki eylemcilere destek için gelen kitle ile polis arasında yer yer arbede yaşandı. Hem meydanın içindeki hem de dışındaki direnişçiler oturma eylemi başlattı.

Bir süre sonra polis meydana kamyon getirdi. Alandaki çadırları, gıdaları, malzemeleri kamyona yükledi. Ardından meydanı terk etti. 12.00′dan önce meydana kurulan iki temsili çadıra polis tekrar saldırdı. Çadırları dağıtan polis meydandakileri de çıkarttı, meydanın çevresini kuşattı.

Tayyip Erdoğan’ın protesto edilmemesi için polis Çarşı, Pozcu ve Mezitli’de insanları yol üzerinden gözaltına aldı. Barış Meydanı’nda ve Mezitli Belediyesi önünde TOMAlar ve çevik kuvvet polisleri bekledi. Mersinliler 17.30′da Tayyip Erdoğan’ı karşılamak için Forum AVM önünde toplandı.

Forum AVM önünde toplanan eylemcilere polis “dağılın” dedi. Ancak eylemciler yürümekte kararlıydı. Polis bu nedenle kitleyi abluka altına aldı. Polisle karşılıklı bir süre beklemenin ardından Mersinliler yürümek için hareketlendi. Polis eylemcilere saldırdı. Kısa süreli bir çatışma yaşandı. Polis kitlenin önünü tekrar kesti.

Akdeniz Olimpiyatları’nın olduğu stada biletleriyle girmek isteyen üniversitelileri ise sivil polisler içeri almadı. Nükleer Karşıtı Platform stadyum önünde eylem yaptı. NKP’den 5 kişi gözaltına alındı. Polis 3 Öğrenci Kolektifi üyesini de stadyum önünde gözaltına aldı. O sırada Forum AVM önündeki eylem devam etti. Gece yarısına yaklaşırken basın açıklamasının ardından eylem sona erdi. Önce NKP üyeleri sonra da Kolektif üyeleri serbest bırakıldı.

mersin20hzrn (1) - Kopya

mersin20hzrn (2) - Kopya

mersin20hzrn