Ülkenin dört bir yanında halk AKP'ye meydan okuyor (İl il eylemler güncelleniyor)

Çar, 05/06/2013 - 23:09
  • Arttır
  • Eksilt
  • Normal

ANKARA

31 MAYIS

Yüksel Caddesi’nde 17.00’da yaklaşık 300 kişilik basın açıklaması ve ardından saat 18.30’da KESK’in çağrısı ile tüm emek ve demokrasi olarak Metin Lokumcu’nun katledilmesi ve Gezi Parkı saldırıları ile ilgili Yüksel Caddesi’nden AKP İl Başkanlığı’na yürüyerek orada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla bir araya gelen kitle 19.00’da AKP il binası önünden geçerek Kuğulu Park’a yürüdü.

Kuğulu parktan saat 21.00 sularından ayrılıp Atatürk Bulvarı’ndan Kızılay’a yürümek isteyen kitlenin bir kısmı ABD Büyükelçiliği önünde polis tarafından saldırıya uğradı, kitle Kuğulu Parkı’na geri döndü ve polis buraya da saldırdı.

Kuğulu’dan ayrılan gruplar Konur Sokak’ta bir araya gelip eylemlerine devam ederken polis sokağın iki tarafını tutup sokağa giriş çıkışları engelledi ve sokağa devamlı gazla müdahale saldırdı. Polis saldırısı giderek şiddetlenirken polis 24.00 gibi sokağa girerek kafelere ve binalara saldırıdı, eyleme katılan katılmayan ayrımı yapmaksızın insanları darp ederek gözaltına aldı.

İlk gün Ankara’da 94 kişi gözaltına alındı.

1 HAZİRAN

Tüm kurumlar ve kitle örgütleri saat 14.00’da Güven Park’a basın açıklaması çağrısı yaptı. 13.00 sularında Güvenpark’a gelen İşçi Partililer ile CHP’lilere polis saldırdı. Polis saldırısı sonucu dağılan kitle Konur Sokak, Meşrutiyet Caddesi, Kumrular Sokak ve Ziya Gökalp’te biraya geldi, basın açıklaması ve eylem başlamadan herkes sokağa inmek durumunda kaldı.

Bir araya gelen tüm kitle aynı anda Kızılay’a girmek için zorlayınca polis geri çekilmek zorunda kaldı. Kızılay’a giren ilk kol Mamak’tan yürüyerek Ziya Gökalp Caddesi’ne gelen kitle oldu. Polis başbakanlık binasına kadar geri çekilmek zorunda kaldı. Çatışmlar gece 12.30’a kadar devam ederken gecenin ilerleyen saatlerinde kitlenin azalmaya başlamasını fırsat bilen polis tekrar meydana saldırdı. Protestolar tencere, tava ile ses çıkarma eylemleri eşliğinde sabaha kadar devam etti

1 Haziran’da Ankara’da polisin nişan alarak gaz atması sonucu 2 Halkevci yüzünden, 2 kişi bacağından yaralandı. 1 Halkevci’nin ise omuzunda kırık oluştu.

2 HAZİRAN

Halkevleri, TKP ve ÖDP Güvenpark’ta etkinlik yapma kararı aldı. Etkinlik başladıktan 1 saat sonra polis Güvenpark’a saldırdı ve kitle polisi geri püskürttü. Polis bir gün önceki gibi başbakanlığa kadar geri çekilmek zorunda kaldı. Etkinlik için bir araya gelen halk meydanı bırakmadı. Çatışmalar tüm Kızılay’a yayılırken, Ziya Gökalp Caddesi’ne 2 saat sonra 5000 kişi ile Mamak halkı desteğe geldi. Merkezdeki çatışmalar gece 01.00 kadar devam ederken mahallelerde sabaha kadar barikatlar yakılıp tencere, tavalarla ses çıkarma eylemleri sürdü.

İkinci gün polisin Konur Sokağ’a, kafelere, binalara, TKP Genel Merkezi’ne ve Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ne yaptığı saldırılar sonucu üyesi toplam 560 kişi gözaltına alındı.

ADANA

Adana halkı sokakları kuşattı

İstanbul Taksim’de başlayan direnişle birlikte Türkiye’nin dört bir yanında halkın 10 yıllık birikmiş tepkisinin sokaklara taşması ve ardından halkın isyanıyla tüm ülkede direnişe ve AKP’ye karşı halkın hak arama talebine dönüştüğü bu günlerde Adana çok sıcak geçti

 Adana’da da Atatürk Parkı’nda Taksim’deki Gezi Parkı direnişine sahip çıktıklarını göstermek için 31 Mayıs Cuma günü 18.00’da yüzlerce kişi bir araya geldi. Eylemin sürdüğü sırada AKP Adana İl binasına yürüyen Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi üyelerine polis saldırdı. Saldırı sonucu 13 kişi darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 4′ü emniyete götürülürken, 9 kişinin hastanede sağlık kontrolleri yapıldı. Gözaltına alınanlar arasında Sendika.Org muhabiri Beytem Orkun Çağatay’da bulunuyordu. Gözaltılar 23.30 sıralarında serbest bırakıldı. Adanalılar, ertesi gün 18.00’da tekrar bir araya geldi.

1 HAZİRAN

Sosyal medyada büyük yankı bulan Taksim direnişi Adana’da vatandaşlar tarafından örgütlenip tüm halka Atatürk Parkı’nda toplanma çağrısı yapıldı. AKP’nin yıllardır süregelen faşist, baskıcı ve gerici söylemlerinden ve Taksim’de yaşanan olaylardan sonra tüm siyasi partiler, odalar, demokratik kitle örgütleri, STK’lar 16.00’da Atatürk Parkı’nda toplanmaya başladı. Giderek artan kitle sayısı on binleri aştı.

Atatürk Parkı’na sığmayan, sokaklara taşan kitle “ Hükümet İstifa, AKP mezara halk iktidara, AKP’ den hesabı halk soracak”  sloganları atarak AKP il binasına doğru kitlenin yarısıyla yürüyüşe başlandı. Yürüyüşte olan kitleye sokaklardan katılanlar ve evlerden alkışlarıyla halk destek verdi. Sular Meydanı’na gelen eylemcilere polis tazyikli suyla müdahale etti. Ardından Atatürk Parkı’nda bekleyen kitle ile buluşuldu.

Kitlenin sular meydanına gelmesiyle birlikte polis gaz bombası, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. TOMA’lar halkın üzerine sürüldü, 50’ye yakın yaralının olduğu ve 37 kişinin gözaltına alındığı eylem sabah 04.00’e kadar devam etti. Çatışma Sular Meydanı’nda devam ederken şehir merkezine çıkan sokaklarda halk trafik kontrolü ve güvenli geçişleri sağladı.

2 HAZİRAN

Atatürk Parkı’nda 16.00’da bir araya gelen Adana halkı oturma eylemine başladı. Oturma eyleminin ardından 18.00’da doğru AKP il binasına doğru yürüyüşe geçen kitleye polis Sular Meydanı’nda müdahale etti. Tüm ara sokaklarda devam eden çatışmada plastik mermi ve yoğun gaz bombası kullanan polis zaman zaman sular meydanında sıkıştırıldı. Çatışmalar kentin dört biryanına sıçradı ve Turgut Özal Bulvarı, Hayal Park, İller Bankası Kavşağı, Baraj Yolu, Süleyman Demirel Bulvarı ve daha birçok yerde sıcak çatışmalar yaşandı. Gaz bombalarının etkisi kenti sardı ancak halk olduğu gibi yollara taştı. Polis zaman zaman etkisini kaybetti.

Çatışma alanına Öğrenci Kolektifleri revir kurdu ve yaralılara ilk müdahale orada yapıldı. Kolektif üyelerinin verdiği bilgiye göre revir kapısının camları kırıldı ve içeri uzun namlulu silahlarla özel harekatla birlikte sivil polisler girdi ve bina girişinde 2 gözaltı yapıldı.100’ün üzerinde yaralının geldiği ve gaz bombalarının insanların yüzüne ve vücutlarına isabet ettiği söylendi. Polis müdahalesine halkın tepkisi de büyüktü savaş alanına dönen kentin her sokağında barikatlar kurulu ve ateşler yakılıydı. Gece 23.00’da gelen bilgi Halkevleri üyesi Osman Ağca’nın yaralı  olarak hastaneye kaldırıldığı durumunun iyi olduğu haberi geldi. 1 Halkevi üyesi 1 de Kolektif üyesine (Tufan Ahi, Orbay Gayret ) sivil polis tarafından gerçek silah doğrultularak dur ihtarında bulunuldu. Sabah 04.00’e kadar devam eden çatışma aynı zamanda araçlarla tüm trafiği altüst eden halkla doluydu tarihinde böyle bir durumla karşı karşıya kalmamış olması halkın tepkisinin ne kadar da büyük olduğunu gösteriyordu. Eylem bitiminde polis saldırarak gözaltılara başladı. Toplam gözaltı sayısı 409 ve yaralı sayısı 300’ün üzerine çıktı. Daha sonra tüm gözaltılar serbest bırakıldı.

3 HAZİRAN

Adana Halkevi binasının çevresi sivil polis ve çevik kuvvet ekipleri tarafından çevrildi. Atatürk Parkı’nda  toplanan 3000 kişilik kitle AKP binasına doğru harekete geçti. Halkın da katılımıyla yürüyüşe geçen kitle AKP il binası önünde 5000’e ulaştı

 Turgut Özal Bulvarı İller Bankası Kavşağı’na kadar yürüyüp tekrar Atatürk Parkı’na yürüyen kitle dönüşte AKP il binasına geldiğinde 10.000 kişilik bir insan seline dönüştü. Bir o kadar insan da Atatürk Parkı’nda beklemekteydi. Adana’nın her mahallesinden 1000’er kişilik gruplar halinde Atatürk Parkı Meydanı’nda toplanıldı.

5000 kişilik bir grup AKP il binasını basarak AKP’nin tüm bayrak ve flamaları yaktı, bina taşlandı ve orada hazır olarak bekleyen 3 TOMA 4 akrep adı verilen özel harekat ve çevik kuvvet polisleri çok sert müdahalede bulundu tekrar gözaltılara başladılar.

ANTALYA

31 Mayıs’ı 1 Hazirana bağlayan gece 24.00’da Antalyalı gençlerin Cumhuriyet Meydanı’nda başlattığı oturma eylemi kentin ilk eylemi oldu.

Sabaha doğru Çallı’daki AKP il binasına yürüyüşe geçen ve sayıları bini bulan gençler üç gün sürecek Çallı direnişinin de ateşleyicisi oldular. AKP il binasına gitmek isteyen gençlerle polis arasında sabahın ilk ışıklarına kadar süren bir çatışma yaşandı. Bu direnişte polis aralarında Öğrenci Kolektifi üyelerinin de olduğu 35 genci gözaltına aldı.

1 HAZİRAN

Emek ve Demokrasi güçleri Aydın Kanza Parkı’ndan 17 yıldır yasaklı olan Cumhuriyet Meydanı’na beş bin Antalyalının katıldığı bir yürüyüş düzenlendi. Emek ve Demokrasi güçlerinin ardından sosyal medya üzerinden yaklaşık otuz bin Antalyalının katıldığı bir başka gösteri örgütlendi.

Bu eylemlerin ardından 1 Haziran akşamı Çallı’dan AKP il binasına yürümek üzere sosyal medya üzerinden çağrılarla örgütlenen iki bine yakın genç akşam saatlerinden 2 Haziran sabahına kadar yeni çatışmayı ve direnişi örgütlediler. Bu direnişte de çok sayıda yaralı ve gözaltı oldu.

2 HAZİRAN

Sosyal medya üzerinden bu sefer gündüz saat 14.00 sıralarında Çallı’da buluşan bin beş yüz kadar genç akşam saatlerine kadar polisle çatıştı. Polisin sert müdahaleleri kitleye gerçek silahlarla ateş açmaları sonucu dağılan gençlerin bir bölümü Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu ve birkaç saat sonra alandan iki bin genç koparak tekrar Çallı Meydanı’na gitti ve yine saatlerce süren bir direnişi başlattı. 2 Haziran direnişinde çok sayıda yaralı olurken aralarında Halkevcilerinde olduğu 60’a yakın genç gözaltına alındı.

3 Haziran günü Öğrenci Kolektifleri tarafından organize edilen ve yüzlerce öğrencinin katıldığı bir yürüyüş kolu Akdeniz Üniversitesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na yürüdü.

Antalya halkı her akşam etkin bir şekilde mahalle içlerinde yürüyüşler, tencere tava çalma eylemi, ışık söndürme eylemi, araçlarla kent içinde korna çalarak gezmek yoğun şekilde hala yapılmaktadır. Üç gün süren Çallı direnişi oraya destek veren devrimciler sayesinde canlı tutulabildi. Çallı çatışmalarında AKP’liler de çevik kuvvetin yanında aktif olarak yer aldılar, zaman zaman gözaltı bile yaptılar

Her ne kadar kitlesel etkinliklerin merkezi Cumhuriyet Meydanı olsa da Çallı direnişçileri Antalya’nın moral kaynağı oldu. Emek ve Demokrasi güçlerinin 17 yıl sonra girebildiği Cumhuriyet meydanının da güvencesi oldular.

5 HAZİRAN

 KESK’in grev çağrısı ile toplanan binlerce DİSK, KESK üyesi ve ilerici kurumlar Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş düzenledi. Antalya muhalefeti Cumhuriyet Meydanı’na çadır kurma ve gece gündüz oturma kararı aldı.

Antalya Halkevi öğle saatlerinde alana çadırını kurdu ve alana "AKP faşizmine karşı tek yol sokak tek yol devrim" yazılı büyük bir pankart astı. Alana gelen vatandaşların Cumhuriyet Meydanı hatırasına dönüşen pankart önünde yüzlerce Antalyalı hatıra fotoğrafı çektirdi.

Halkevi çadırı Tekel direnişinden edinilen deneyimle bir şenlik çadırına dönüştü. Ses düzeni olan ve çay ocağı da kurulan çadıra ilgi büyük. 

ARTVİN

Borçka

Borçka Mavi Çarsi önünde 16.00’da bir araya gelen Borçkalılar ellerinde taşıdıkları pankart ve dövizlerle Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında insanlar pencere ve balkonlardan alkışlarla destek Verdi. Yürüyüşün ardından AKP önünde toplanan kitle basın açıklaması yaptı. Ardından bir üst caddeden yapılan yürüyüş Mavi Çarşı önünde sonlandırıldı.

Hopa

Eşkiyalar çapulcularla yürek yüreğe

31 mayıs 2013 günü Gezi Parkı'na polisin saldırısı sonucunda tüm Türkiye'de başlayan direniş eylemleri Hopa’da da devam ediyor.

1 HAZİRAN

Gündüz saat 12:00'da başlayan Hopa Parkı nöbeti akşam 17 de binlere ulaşan Hopalılarla birlikte AKP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca 2 bini aşan Hopalılar AKP ilçe binası önünde yolu trafiğe kapatıp, basın açıklaması yaptılar. Ardından tekrar parka dönülüp nöbete devam edildi. Hopa da eylemler boyunca, polis hiçbir şekilde ortaya çıkmadı.

Eylemlerde kendine geleceğin genç umutları diyen ortaokul çocukları, kendi dövizlerini hazırlayıp yürüyüşlere katıldı. Taksim direnişine sembolik destek vermek isteyen kimi orta okul öğrencileri, yüzlerini siyah bezlerle kapadılar.

2 HAZİRAN

Hopa Parkı'nda saat 12:00'da nöbete başlayan liseliler 17:00'da yürüyüşe geçtiler. Direnişlere sahip çıkan sloganlarla Hopa sokaklarında eylem yapan liseliler yoğun ilgi gördüler. Polis yine hiç görünmedi.

Gece 20.00'da Hopa Sundura Mahallesi'nde mahalleliler ışıklarını yakıp söndürmeye ve tencere çalmaya başladılar. Mahalleliler "Tayyip istifa" sloganları eşliğinde mahallede bir yürüyüş gerçekleştirdi. Sayıları 300'ü bulan mahallelilerin talepleri, dereler, çay ve Tayyip Erdoğan'ın istifa etmesine dairdi.

3 HAZİRAN

Saat 20.30'da Orta Hopa Mahallesi'nde, hastane önünden meşalelerle Hopa merkeze doğru yürüyüşe geçen mahallelilere, Sundura Mahallesi'nden başka bir koldan merkeze doğru yürüyüş haberi gelince coşku daha da arttı. Eyleme balkonlardan sloganlarla eşlik edildi. Hopa Meydanı'nda buluşan Orta Hopa Mahallesi ve Sundura Mahallesi halkı horonlarla ve halaylarla direnişleri selamladılar. Tüm bu eylemler boyunca Hopa sokaklarında bir tek polis görünmedi. Orta Hopa tarafından gelen kitle polis karakolu önünden geçerken karakol önünde bekleyen polisler ‘polis defol sokaklar bizimdir’ sloganı sonrası karakol içine çekildi.

Saat 24:00'a kadar Hopa Parkı'nda tutulan nöbetten sonra ertesi gün yine eylem yapılacağı çağrısıyla halk eylemi sonlandırdı.

4 HAZİRAN

KESK ve  DİSK'in grev kararıyla birlikte Hopa'da eğitim emekçileri ve Hopalılar saat 12.30'da AKP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçtiler. Sloganlara Hopa esnafının yoğun destek verdiği eylem, Hopa meydanında son buldu.

Akşam 22:00'de çadırlar kurulup nöbete devam edileceği çağrıları yapıldı.

BURSA

31 MAYIS

Bursa’da 31 Mayıs Metin Lokumcu’nun ölümünün ikinci yılı nedeniyle yapılan basın açıklamasından bu yana eylemlilikler halen devam ediyor. Metin Lokumcu için yapılan basın açıklaması 400 kişinin katılımıyla Setbaşı Kütüphanesi önünden başlayarak Orhangazi Parkı’na kadar gerçekleşen bir yürüyüş ile sona erdi.

Akşamın ilerleyen saatlerinde Taksim Gezi Parkı direnişi nedeniyle sosyal medyada örgütlenen halk Kültürpark’ta buluşup Atatürk Caddesi’ni trafiğe kapattılar. Ve Heykel önünde oturma eylemi ardından dağıldılar.

1 HAZİRAN

İstanbul’da yaşanan polis şiddetinin artmasıyla halk gece yarısı Heykel, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı ve Görükle’de bir araya gelip sabah saatlerine kadar “Her yer Taksim, her yer direniş” diyerek alanları doldurdu. Görükle’deki üniversite öğrencileri İzmir Yolu’nu trafiğe kapatarak FSM Bulvarı’ndaki kitle ile buluşup Heykel’deki direnişçilerin yanına geldi. Sabahın erken saatlerine kadar her yeri eylem alanı ilan edenler daha sonraki eylemleri örgütlemek üzere dağıldı. Akşam saat 17.00’da Kültürpark’ta sayısı 50 bini aşkın insan bir araya geldi. Buradan Altıparmak Caddesi ve Atatürk Caddesi’ni dolduran kitle Heykel’de “Tayyip istifa, AKP defol bu memleket bizim” sloganlarıyla gecenin ilerleyen saatlerine kadar bekledi. Valilik çevresinde bulunan polis hiçbir şekilde müdahalede bulunmazken, alana giren Teksas taraftarını provoke ederek kitleye saldırmasına neden oldu. Ufak çaplı gerilimin ardından grup alandakiler tarafından dağıtıldı. Ve gece boyunca polis Heykel çevresinde bulunanları gözaltına aldı. İki gün süren gözaltı sonrası herkes serbest bırakıldı.

2 HAZİRAN

Bir gece önce yaşanan provokasyon sonrası toplumsal muhalefetin tüm bileşenleri bir araya gelerek Setbaşı Kütüphane önünde akşam saat 18.00’da tüm Bursa halkını meydanlara çağırdı. Kent Müzesi Bahçesi’ne gerçekleşen yürüyüş bir saatin sonunda sona erdi. Eylemde özellikle dikkat çeken slogan yıllardır Bursa’da onlarca kişiye dava açılan “Ampul Tayyip” oldu.  Binlerce kişinin eşliğinde “Ampul Tayyip” diyenler AKP’ye ve onun yıllardır uyguladığı baskıya karşı bir aradaydılar.

Akşam saatlerinde Teleferik Mahalle Meydanı’nda tencere tavasıyla sokağa çıkan halk “Hükümet istifa” sloganlarıyla tüm mahalleyi gece boyunca dolaştı. Aynı sırada Heykel, FSM Bulvarı’nda ve Görükle’de devam eden eylemliliklerle Bursa’da meydanlar AKP faşizmine karşı direnenlerle doluydu.

3 HAZİRAN

Bursa’da mahallelerde tava tencerelerle yürütülen eylemlere 3 farklı mahalleden gelen halkta katıldı. Teleferik, Ortabağlar ve Siteler Mahalle meydanlarında bir araya gelenler buradan başlattıkları yürüyüşlerle Mesken meydanında bir araya geldi. İki bini aşkın insanın katılımıyla gerçekleşen eylem sonrası faşist provokasyon yaşandı. Yıldırım Halkevi önüne gelen faşistler, Halkevi’ne attıkları taşlarla tüm camların kırılmasına neden oldular, ardından faşistler halkın desteği ile geri püskürtüldü. Olası bir saldırıya karşı Halkevi’ne desteğe birçok kişi geldi. Bursa Baro’sunun oluşturduğu Kriz Masası’ndan avukatlar yaşananlar hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere Halkevi’ne geldiler ve bu durumla ilgili bir suç duyurusunda bulunuldu. FSM Bulvarı’nda bir araya gelenler buradan Atatürk Caddesi’ne geldiler ve sayıları 30 bini bulmuştu. Uzun bir yürüyüşün ardından gecenin geç saatlerine kadarda Heykel’i bırakmadılar.

4 HAZİRAN

Ortabağlar Mahallesi’nde 20.30’da bir araya gelenler buradan Mesken meydanına bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş meydana vardıktan sonra devam eden sloganların ardından sona erdi.

5 HAZİRAN

Bursa Nilüfer Belediyesi Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan AKP ve polisinin şiddetini kınamak için akşam saatlerinde Nilüfer Üç’ Fidan Anıtı’nda sembolik olarak çadırlar kurdular. Sabaha kadar sürecek olan eylemde, tüm gece boyunca etkinlikler hazırlandı. Kitap ayracı standından, ellerin boyanıp kumaşların hazırlandığı pankartların yapıldığı birçok atölye bulunmaktaydı. Ayrıca Halkevleri Taksim direnişçilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir ihtiyaç masası kurdu. Açıklanan ihtiyaç malzemelerinin temin edilmesinin önemli olduğu belirtildi. Eylem alanında kurulan çadırlarla, dağıtılan kandil simitleri ile dayanışmanın ve kardeşliğin önemi bir kez daha vurgulanmış oldu.

Bursa’da aynı zamanda Esenevler Mahallesi’nde bir eylem gerçekleşti Mahallelerinde tavalarıyla tencereleriyle sokaklara yüzlerce insan indi. Mahallede gerçekleşen eylem daha sonra tüm mahallelinin desteği ile birlikte sona erdi.

Liseliler de alandaydı. Saat 16.30’da Kültürpark’ta buluşan liseliler “Faşizme karşı omuz omuza, katil polis meydanlar bizim” sloganlarıyla Heykel’e yürüdü.  

Bursa'da Dünya Çevre Günü dolayısıyla da eylem vardı:

Dünya Çevre Günü’nde Bursa köylüleri şehrin meydanını zapt etti. Bursa’da Dünya Çevre Günü’nde Bursa’nın pek çok kötünden binlerce insan Setbaşı-Kütüphane önünde bir araya geldi. Akşam saatlerinde işlerinden ancak uzaklaşabilen köylüler şehrin meydanını trafiğe kapatarak buradan Heykel önüne bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Mitingte “Başköy’ün suyuna dokunma, su yaşamdır, kirletilemez” sloganları ile doğaya zarar veren sermayedarların doğal kaynaklardan ellerini çekmesi gerektiği vurgulandı. Başköy muhtarı, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ile yaptığı görüşme sonucunun hiçbir başarıya ulaşamadığını belirtti. Hatta bazı AKP’lilere bu şekilde devam ettiklerinde, suya, toprağa bu şekilde saldırmalarında oy kaybedeceklerini belirten muhtar “AKP’lilerin bizim o kadar insanın oyuna ihtiyacımız yok” diyerek görüşmelerin herhangi bir sonuç vermediğin belirtti. Heykel önünde gerçekleşen basın açıklamasına çok sayıda kurum, kuruluş ve köy katılımı vardı.

Eylem sırasında Taksim direnişinin aslında ilk fitilini verenin doğal yaşamı korumak olduğu için eylemde bundan sürekli olarak bahsedildi. “Hükümet istifa” sloganlarıyla sık sık Taksim direnişine de destek olmaya çalışıldı.

 ÇANAKKALE

31 MAYIS

Gezi parkına yönelik yapılan saldırılara karşı, Çanakkale halkı sokaklara dökülüp Gezi Parkında direnen halka selam gönderdi.

Taksimde Gezi Parkının yıkılıp yerine alışveriş merkezi yapılmasına karşı direnen halka 3 gündür polis saldırıyor. Polis saldırılarına karşı direnen halk, Gezi parkında sabahlayarak, Gezi parkına sahip çıkıyorlar. Sabaha doğru başlayan ve hala devam eden polis saldırılarına karşı direnen halka selam göndermek yanlarında olduğunu duyurmak için Çanakkale halkı da sokaklardaydı. Saat 17.00’de İskele Meydanında basın açıklaması ve ardından oturma eylemi gerçekleştirildi. Eğitim-Sen’in çağrısı ile yapılan eyleme, Halkevi, Öğrenci Kolektifleri, liseli Genç Umut, Çanakkale Halkevinde toplanarak kordon boyu slogan atarak, AKP il binası önünden iskele meydanına geçtiler. Eyleme Eğitim-Sen, Halkevleri, Öğrenci kolektifleri, Liseli Genç Umut, EMEP, TKP, BDP, Çanakkale Çevre Platformu ve İntepe Belediye Başkanı Alaattin Özkurnaz katıldılar. Çevrede toplanan vatandaşlarda eyleme destek verdiler. “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları yanında, Hayatını kaybeden Öğretmen Metin Lokumcu da unutulmadı. “Metin Lokumcu onurumuzdur “ diye sloganlar atıldı.

Basın açıklamasından sonra 15 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Oturma eyleminden sonra halkın dağılmasıyla beraber Halkevi üyeleri sloganlar ile Halkevine kadar tekrar yürüyüş yaparak eylemi bitirdiler.

1 HAZİRAN

Truva Atı önünde saat 14.00’da toplanan 500 kişilik gurup AKP il binasına doğru yürüyüşe geçti. Çanakkale Halkevi, Liseli Genç Umut ve birçok Çanakkalelinin katıldığı eylemde “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Faşizme karsı omuz omuza”, “Taksim bizimdir bizim kalacak'' sloganlarıyla AKP il binası önüne geldi. Grup burada AKP il binasını yumurtalayarak sloganlara devam etti. AKP’nin Gezi Parkı ve diğer illerdeki faşizmine karşı tek yürek olan Çanakkale halkı 17.00’da kordon ve Çanakkale merkezi turu yaparak tekrar İskele Meydanı’na geldi. AKP faşizmine karsı tek yurek olan Çanakkaleliler 18.30’da Halkbahçesi’ne gelerek eylemlerine devam etti.

2 HAZİRAN

Halkevi ve Lİseli Genç Umut'un çağrısı ile Çanakkale’de toplanan yüzlerce kişi AKP binasına yürüdü. Saat 14.00’te Truva Atı önünde toplanmaya başlayan halk saat 14.30' da kordon boyunca sloganlar atarak AKP binasına yürüdüler." Hükümet İstifa" parkartı açılarak AKP faşizmine tepki gösterilip, Taksim’de direnen halka selam gönderdiler.

AKP binasına yürüyüşe geçilmesi ile beraber İskele Meydanı’nda TOMA ve çevik kuvvet ekipleri geri çekilerek gruba müdahale etmediler.

AKP binası önünde yapılan basın açıklamasında, ülkede yaşanan savaş ortamını anlatan ve polisin tutumuyla alanların savaş yerine döndüğüne değinilip, AKP faşizminin, polis zorunun uygulanmaya devam edilirse daha büyük eylemler yapılacağı söylendi.

Basın açıklamasından sonra oturma eylemi yapan grup, marşlar söyleyerek hükümeti istifaya çağırarak eyleme devam ettiler.

Oturma eyleminden sonra kitle pankartla beraber çarşı içinden sloganlar atarak Halkevine kadar yürüyüş yaptılar. Halkevine önüne ulaşan kitle uzun süre Halkevi önünden sloganlar attıktan sonra dağıldılar.

3 HAZİRAN

Çanakkale’de on birlerce kişi HalkBahçesi’nde  toplandı. Polisler sokakları terk etti. Eylemciler önce çarşıda sonra Esenler Mahallesi’nde sokak sokak yürüyüş yaptı. Çanakkale’nin bundan sonraki eylem programı ise; Her gece bir mahalle, her gün direniş

Gezi Parkı direnişiyle tüm ülkeye yayılan AKP faşizmine karşı isyan Çanakkale’de de büyüyor. Emek ve demokrasi  güçlerinin çağrısı ile binlerce kişi 19.00’da Halkevi Bahçesinde toplandı. Halk bahçesinde sloganlar atıp hükümeti istifaya çağıran eylemciler yürüyüşe geçtiler. Kordon boyu yürüyüş yapan kitleye, kafelerde, sokaklarda , kordonda bulunan binlerce kişi katıldı. Sayısı 15 bini aşan kitle yolları kapatarak çarşı da yürüyüş yaptılar. Çevrede bulunan az sayıda polis de sokakları terk etti.

Çanakkale emniyet müdürlüğünün önünden geçen kitle burada durarak dakikalarca polisi sokaklara çağırdılar. İstanbul’da Ankara’da ve birçok ilde halka saldıran polisi kınayarak, “polis gelsene biber gazı sıksana” şeklinde slogan attılar.

Eylemciler merkezdeki yürüyüş sonrası Esenler mahallesine doğru yürüyüşe geçti. Esenler mahallesini sokak sokak gezen onbirlerce kişiye, tüm mahalleliler balkonlarda tencerelere  vurarak destek verdiler. “Çanakkale uyuma, ışıkları aç-kapa” sloganına mahalleliler ışıkları açıp kapatarak ses verdi.

Esenler Mahallesi’ndeki Özgürlük Parkı’nda 10 dakika dinlenen kitle, saat 22.30’da tekrar yürüyüşe geçerek eyleme başladıkları Halk Bahçesi’ne doğru geldiler. Saat 23.30’da Halk Bahçesine ulaşan kitle, yarın saat( 5 Haziran) 19.00’da tekrar buluşmak üzere eylemi sonlandırdılar. Eylemcilerin yarınki güzergahı  Barbaros Mahallesi.

 Açıklama yapan yetkililer, AKP’nin faşist tutumuna son verinceye kadar her gün bir mahalle, her gün direniş şiarıyla Çanakkale’nin tüm mahallelerini gezip, olayları halka anlatacaklarını söylediler.

4 HAZİRAN

4- 5 Haziran’da grev kararı alınmasıyla beraber 12.00’de bir araya gelen TÜMBEL-SEN ve GENEL-İŞ üyeleri Çanakkale’de, kordon boyu ve Demircioğlu Caddesinde yürüyüş yaparak eylemi Çanakkale’de görünür kıldılar. Yarım saat süren Çanakkale merkezdeki yürüyüşten sonra yapılan basın açıklamasıyla eyleme son verildi.

DİSK'in belirlediği iki günlük grev ise 13.45’te Güzel Sanatlar Lisesi’nde yapılan basın açıklaması ile başladı. Basın açıklamasına Eğitim-Sen Şube Başkanı Telat Koç ve Genel-İş Şube Başkanı Erdinç Uslan da katıldı.

Daha önce 5 Haziran’da uyarı grevine gitme kararı alan DİSK, ülkede yaşanan olaylardan dolayı iki öne çekilip iki güne çıkarılmış ve Gezi direnişine de destek olarak şekillendi. Saat 13.45’te Güzel Sanatlar Lisesi’nde yapılan basın açıklamasına Halkevleri de destek verdi. Basın açıklamasını okuyan İsmail Baytaş, açıklamasında güvenceli iş istediklerini belirtip ülkede yaşanan AKP faşizmine tepki gösterdi. "Her yer Taksim her yer direniş" sloganlarına öğrencilerde pencerelerden eşlik ederek destek verdi.

Çanakkale’deki direniş gece Barbaros mahallesindeki yürüyüşle devam etti. Türkiye genelindeki direniş eylemlerine polis müdahalesi olurken Çanakkale’deki eylemlere herhangi bir polis müdahalesi yapılmadı. Taksim direnişiyle Çanakkale’de başlayan destek eylemleri, emek ve demokrasi güçlerinin çağrısı ile her akşam saat 19.00’da Halk Bahçesinde buluşup her gece bir mahallede yürüyüş gerçekleştirip halkı direnişe destek vermeye çağırma şeklinde şekillendi. Bu akşam bir araya gelen 10 bini aşkın kitlenin güzergahı, Barbaros mahallesiydi.

Saat on dokuzda toplanan 5 bini aşkın kitle halk bahçesinden kordon boyunca yürüyüşe başladı. Barbaros mahallesine gelindiğinde eylemcilerin sayısı 10 bini geçti. Hükümet istifa pankartı arkasında yürüyen kitlenin hedefinde Başbakan Erdoğan ve polis şiddeti vardı. Sloganlar ile hükümeti polisi eleştiren kitle sık sık "hükümet istifa" sloganı attı. Direnişlerde polis tarafından katledilen vatandaşların da isimleri teker okunurken kitle tek ağızdan "yaşıyor" şeklinde cevap verdi.

Saat 22.00’da Dabakoğlu tesislerinde duran kitle kısa bir dinlenme fırsatı buldu. Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Telat Koç’un konuşması ve yarın yapılacak grev eylemine halkı davet etmesinden sonra yürüyüşe devam edildi. Saat 23.00’te yürüyüş başladığı Halk bahçesinde son buldu..

5 HAZİRAN

Sendikaların grev kararı almasıyla, binlerce kişi saat 11.30’da Çanakkale’de grev ve direniş yürüyüşü yaptı. Onsekiz Mart İlkokulu önünden başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’nda okunan açılamalarla son buldu.

Eğitim-Sen, TÜMBEL-SEN ve DİSK’in çağrısıyla 11.30’da Onsekiz Mart İlkokulu önünde binlerce kişi toplandı. Eğitim-Sen, TÜMBEL-SEN, DİSK, Eğitim-İş ile beraber Halkevleri, Liseli Genç Umut, Öğrenci Kolektifleri, TKP, EMEP ve diğer gençlik örgütleri de alandaydı. Toplanan kitle 11.45’te cumhuriyet meydanına doğru yolları kapatarak yürüdü. Emniyet önünden geçen kitle, “ Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz” şeklinde Emniyet binasını göstererek slogan attılar.

Kitle saat 13.00 civarı Cumhuriyet Meydanına gelerek eyleme burada devam etti. Okunan basın açıklaması ve yapılan konuşmaların hedefinde AKP’nin politikaları ve polis şiddeti vardı. Basın açıklamasını okuyan Genel-İş Çanakkale Şube Başkanı Erdinç Uslan, İş güvenceleri, insanca bir yaşam için direneceklerini söyledi. Uslan ülkenin dört bir yanında polis şiddetine direnenlere de selam gönderdi. Olaylarda polis tarafından katledilen gençlerin isimleri de okunup hesaplarının sorulacağı hep bir ağızdan haykırıldı.

Akşam saatlerinde ise Halk Bahçesi’nde toplanan binlerce kişi AKP binasına yürüdü. AKP binası önüne gelen kitle burada hükümeti, Tayyip Erdoğan’ı istifaya çağırdı. Kurulan açık kürsüde vatandaşlar seslerini duyurdu. 1 saat boyunca vatandaşlar kürsüye gelip kısa konuşmalar yaptılar, şiirler okudular.

Yaklaşık iki saat sonra kitle kordon boyu yürüyüşten sonra Halk Bahçesi’ne gelip eylemi başladığı yerde bitirdi.

Eylemde Çanakkale Barosu İnsan Hakları Meclisi de hükümetin tutumunu eleştiren basın açıklaması yaptı.

GİRESUN

2 HAZİRAN

Giresun halkı  Taksimde yaşanan polis saldırılarını ve bunun sorumlusu AKP iktidarını protesto etmek için iki koldan yürüyüşe geçti .Atatürk Meydanı’nda 17.00’da bir araya gelen yüzlerce insan Taksim direnişine selam gönderdi. Eylemde Giresun halkı “Hükümet istifa”, “Katil AKP hesap vercek”, “AKP mezara halk iktidara”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Faşizme ölüm tek yol devrim” sloganları attı. Yürüyüş sırasında ve çevrede polis olmaması dikkat çekti.

3 HAZİRAN

17.00’da toplanıp halk yürüyerek Atatürk Meydanı’na gitmek isteyen halka sivil polisler müdehale etmek istedi ama halk onlara tepki göstererek “Sizin burada ne işiniz vari çıkın buradan” diyerek ıslıklarla ve sloganlarla yürüyüse basladı. Daha sonra cevrede hiçbir polis olmaması dikkat çekti. Meydana ulaşan yüzlerce kişi ıslık ve sloganlara eylemi sürdürdü, oturma eylemi yapıldı. Eylemin sona ermesinin ardından  hergün saat 18.00’da meydanda bir araya gelimek üzere sözleşti.

4 HAZİRAN

KESK binası önünde toplanan yaklaşık yüzlerce kişi yürüyüş yaparak Atatürk Meydanı’nda toplandı. Yürüyüşte "Her yer Taksim her yer direniş" "Faşizme karşı omuz omuza" "Taşerona hayır" sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında halk kornayla balkonlardan alkışlarla ıslıklarla destek verdiler.

5 HAZİRAN

Halkevleri, ÖDP ve Liseli Genç Umut'un çağrısıyla 17.30'da Debboy'da toplanmaya başlayan yüzlerce insan18.00’da tencere, tava, düdük ve alkışlarla Atatürk Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında "Hükümet istifa”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Faşizme ölüm tek yol devrim”, “AKP mezara halk iktidara”, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganları atıldı. Yürüyüşe çevreden tencere, tava ve alkışlarla destek geldi. Yaklaşık beş yüz kişi meydana girdi. Oturma eyleminin ardından eylem sona erdi.

İZMİR

İzmir Taksim için 4 gündür direnişte!

İzmir Taksim Gezi Parkı’nın yağmalanmasına karşı çıkanlara yapılan polis saldırısını protesto etmek ve AKP faşizmine karşı 4 gündür sokakta

31 Mayıs Metin Lokumcu’nun ölüm yıldönümünde meydana gelen Taksim Gezi Parkı direnişiyle başlayan süreç AKP’nin doğayı, insanı, kenti, emeği, demokratik hak ve özgürlükleri hiçe sayan gerici, rantçı, faşist, politikalarına karşı bir isyan hareketine dönüşerek İzmir’in merkezinde ve tüm ilçelerinde yaygınlaştı. İzmir’de 3 gündür yaşanan polis saldırıları sonucu 800’den fazla kişi yaralandı, 900’den fazla kişi gözaltına alındı.

31 MAYIS

İzmir’de Taksim direnişinin ilk gününde Basmane’deki AKP Konak İlçe Binası’na yapılan halk yürüyüşüne polis saldırdı.

Taksim direnişini selamlamak ve polis saldırılarını protesto etmek için HDK, Halkevleri, Emek ve Özgürlük Cephesi, TKP 1920 ve DHF’nin çağrısıyla İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri saat: 18.00’de Konak Eski Sümerbank önünde toplandı.

‘Taksim'i savunmak yaşamı savunmaktır’

Yürüyüş öncesi basın açıklamasını HDK Yürütme Kurulu Temsilcisi Cavit Uğur yaptı. İktidara geldiği günden beri halka zulmetmeyi, halkın mirası olan dereleri, ormanları, doğal ve tarihsel mirası sermayeye peşkeş çekmeyi görev edinmiş AKP hükümeti günlerdir Taksim Gezi Parkı’na sahip çıkan İstanbul halkına gaz bombaları yağdırdığını belirten Uğur, çok sayıda sanatçı, aydın, öğretim görevlisi, aktivist her yaştan, her kimlikten İstanbullunun gece gündüz nöbet tutarak ağaçların kesilmesine engel olduğunu ve iş makinelerini alana sokmadığını ifade etti.

‘Taksimi savunmak yaşamı savunmaktır’ diyen Uğur, İstanbul’da emekçilere önce 1 Mayıs alanını kapatıp şehrin merkezini emekçilere yasaklama girişimlerinin bir devamı olan Taksim Gezi Parkı’na da AVM yaparak emekçileri kentin dışına itip bütün yaşam alanlarını sermayenin kar talanı haline çevirmek istendiğini belirtti.

Emekçilerin AKP iktidarının bu saldırı ve talan politikalarına teslim olmayacağına dikkat çeken Uğur, ‘Tıpkı iki yıl önce Metin Lokumcu gibi yaşamı savunma için devlet terörüne karşı inatla direneceğiz’ diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Basın açıklaması sonrası Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yapılan yürüyüş boyunca ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘Taksim’e selam, direnişe devam’ sloganları atıldı.

Yürüyüş boyunca kitle büyümeye devam etti. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden Alsancak Gündoğdu Meydanı’na ve sonrasında AKP Konak ilçe binası önüne yürüyüş yapıldı.

AKP Konak ilçe binası önünde polis, yüzlerce kişiye biber gazı ve tazyikli su ile saldırdı. Diğer sokaklardan AKP binasına ulaşmaya çalışan direnişçilere polis saldırmaya devam etti. Sokak girişlerine barikatlar kuruldu.

Daha sonra Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yürüyüş yapan 2000 kişi, polisin saldırısına uğradı. İzmir Barosu’nun verdiği bilgilere göre 90 kişi gözaltına alındı.

Bornova’da 2000’den fazla kişi Ege Üniversitesi KYK yurdundan Bornova Meydan’a ve oradan da Bornova metro girişine yürüyüş yaptı.

1 HAZİRAN

İzmir’deki Taksim direnişinin ikinci gününde KESK, DİSK, Sendikal Güç Birliği Platformu, TMMOB’un çağrısıyla bir araya gelen İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri saat: 17.00’de Konak Eski Sümerbank önünde toplandı.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne yapılan yürüyüş boyunca ‘Hükümet istifa’, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ sloganları atıldı. Gittikçe büyüyen kitle daha sonra Alsancak Gündoğdu Meydanı’na yürüyüşe geçti. Basmane’deki AKP Konak İlçe Binası’na yapılan yürüyüşe polis saldırdı. Polisin yaptığı saldırı sonrası Basmane, Lozan, Montrö ve Konak’a çıkan tüm yollar polis tarafından kapatıldı. Ara sokaklarda sabaha kadar çatışmalar devam etti.

Alsancak’ta sabaha kadar süren polis saldırısı sonrasında 197 kişi gözaltına aldındı. Alsancak’ın ara sokaklarında polisle birlikte gezen sopalı kişiler protestoculara saldırdı. Fotoğrafı çekilmiş sopalı kişilerden biri olduğu ortaya çıkan AKP Gençlik Kolları Başkanı Ferhat Küpoğlu, istifaya zorlandı. 

2 HAZİRAN

İzmir’deki Taksim direnişinin en yoğun çatışmaları 2 Haziran Pazar günü yaşandı. Sosyal medyadan örgütlenen binlerce kişi Gündoğdu Meydanı’nda bir araya geldi. Polis binlerce kişiye kontrolsüz bir şekilde saldırdı, yüzlerce kişi polisin gaz bombasını hedef alarak atması ve coplu saldırısı sonucu yaralandı. Sabaha kadar süren polis saldırısında sopalı kişilerin de polislerin yanında gezerek eylemcilere saldırdı.

Alsancak’ta polis saldırıları devam ederken HDK, Halkevleri, ÖDP, TKP 1920'nin çağrısıyla bir araya gelen İzmir Demokrasi Güçleri, Taksim direnişini selamlamak ve 2 gündür İzmir'de yaşanan polis saldırılarını protesto için Konak Eski Sümerbank önünde bir araya geldi. Sivil polisler ve çevik kuvvet Konak Meydanı'nı tamamen kapatarak yürüyüşü engellemek istedi. 

İzmir Gündoğdu Meydanı'nda yapılan polis saldırıları devam ederken, Konak Meydanı tamamen polis ablukası altına alındı. Yürüyüş yaptırmak istemeyen polisle görüşen yürüyüş komitesi, Konak Eski Sümerbank önünde bir basın açıklaması yapma kararı aldı. Basın açıklamasını yapan HDK İzmir İl Temsilcisi Cavit Uğur, 31 Mayıs 2013 tarihinin AKP faşizmine karşı halk direnişinin Taksim Gezi Parkı'nda tutuşup bütün ülkeye yayıldığı bir gün olarak yaşandığını belirtti.

AKP iktidarının amacının 1 Mayıs'la başlayan ve Taksim Gezi Parkı'nın AVM yapılarak kent merkezlerinin emekçilere kapatılmasını ve sermayeye peşkeş çekilmesini amaçladığını ifade eden Uğur, 'Suriye'de girdiği bataktan kurtulamayan, ekonomide çuvallayan, Kürt sorununda artık somut bir adım atmak zorunda kalan AKP iktidarı bu kez baltayı taşa vurmuştur; 10 yıldır AKP iktidarının politikalarına ve faşizmine karşı gelişen tepki bugün sokaktadır' dedi. 

"Taksim'i savunmak, yaşamı savunmaktır" şiarıyla Taksim'de başlayan ve bütün kentlere yayılan direniş hareketi yalnızca Gezi Parkı'nın ağaçlarının kesilmesi değil, AKP'nin doğayı, insanı, kenti, emeği, demokratik hak ve özgürlükleri hiçe sayan gerici, rantçı, faşist politikalarına karşı bir isyan hareketi olduğuna dikkat çeken Uğur, 'Bizler bu toprakların gerçek sahipleri, Kürdü, Türkü, Alevisi, emekçileri olarak yani halkların kardeşliğini ve emeğin en yüce değer olduğu gerçeğini savunanlar olarak buradan bir kez daha açıklıyoruz, eğer AKP iktidarı halka zulmetmeye, gözaltılara, saldırılara devam ederse tüm kent meydanlarını Taksim direnişine çevireceğiz' diyerek basın açıklamasını sonlandırdı. 

Basın açıklaması sonrası İzmir Müzisyenler Derneği bir müzik dinletisi gerçekleştirdi. Basın açıklaması halaylarla son buldu. 

3 HAZİRAN

İzmir Gündoğdu Meydanı artık Özgürlük ve Demokrasi Meydanı: AKP faşizmi durana kadar direnişe devam

İzmir’de 3 gündür yaşanan Taksim direnişine destek yürüyüşlerine yapılan polis saldırıları üzerine KESK, DİSK, Sendikal Güç Birliği Platformu, TMMOB, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu saat: 19.00’de Gündoğdu Meydanı’nda toplanma kararı aldı.

Saat: 18.00’den itibaren binlerce kişi Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe başladı. ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘Taksim’de düşene, dövüşene bin selam’, ‘Direnişe devam, Taksim’e bin selam’ sloganları atıldı.

Platform konuşmaları Ali Çeltik’in, Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü nedeniyle okuduğu şiirle başladı. Basın açıklamasını İzmir Baro Başkanı Sema Pektaş yaptı. Direnişin taleplerin gerçekleşene kadar devam edeceğini belirten Pektaş, taleplerini şu şekilde açıkladı:

  • “Gezi Parkı, park olarak kalacaktır. Ne Taksim’de Topçu Kışlası’na ne de tüm doğa ve yaşam alanlarımızın talanına izin vermeyeceğiz.
  • Gezi Parkı’ndaki direnişten başlayarak halkın demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan, yüzlerce insanın yaralanmasına neden olan sorumlular, başta İstanbul Valisi, Emniyet Genel Müdürü olmak üzere derhal istifa etmelidir.
  • Gaz bombası kullanılması yasaklanmalıdır.
  • Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, haklarında hiçbir soruşturma açılmamalıdır.
  • Taksim başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı ve eylem yasaklarına son verilmelidir.”

Sema Pektaş basın açıklamasını ‘Gündoğdu Meydanı artık özgürlük ve demokrasi meydanıdır, bu taleplerimiz gerçekleşene kadar her gün saat: 19.00-22.00 arasında bu meydanda olacağız’ diyerek sonlandırdı.

Basın açıklaması sonrası 4-5 Haziran Salı ve Çarşamba günü genel grev kararı açıklandı ve 4 Haziran Salı günü saat: 12.00’den itibaren iş bırakma çağrısı yapıldı.

Daha sonra İzmir Müzisyenler Derneği bir müzik dinletisi gerçekleştirdi. Eylem halaylarla sona erdi.

Polis Alsancak’ın ara sokaklarına dağılan protestoculara yanlarına sopalı kişileri de alarak saldırmaya devam etti.

İzmir’de 31 Mayıs 2013 tarihinden itibaren her mahalle, her sokak bir eylem alanına dönüşmüş durumda. Halk herhangi bir çağrı beklemeden akşam saat: 21.30’da evlerinin önlerine çıkarak evlerine yakın caddeleri trafiğe kapatarak, balkonlarına çıkıp tencere tava ile ses ver eylemi yaparak, ışıklarını yanıp söndürerek, evlerinden ‘hükümet istifa’, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ sloganları atarak bulundukları yeri bir eylem alanına çevirerek AKP’nin faşizmine meydan okuyor.

5 HAZİRAN

Sabah saatlerinde işyerleri önlerinde yapılan basın açıklamalarının ardından saat 14.00’da Gündoğdu Meydanı’na yürüyüşe başlayan binlerce emekçi “Hükümet istifa”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarını attı.

Basın açıklamasını tertip komitesi adına KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Akyol yaptı. Dört talebin gerçekleşene kadar Gündoğdu Meydanı’ndaki nöbetin devam edeceğini tekrarlayan Akyol, “Türkiye’de uzun süreden beri işçi sınıfının, kamu emekçilerinin kazanılmış haklarına onların, sendikal özgürlüklerine yönelik kapsamlı bir saldırı yürütülmekte, meslek örgütleri baskı altına alınmak istenmektedir” dedi.

AKP’yi günlerdir sokaklarda bu ülkenin işçilerinin, emekçilerinin, kadınlarının, gençlerinin, tüm halkın açıkça ortaya koyduğu iradenin ve taleplerinin gereğini yapmaya çağıran Akyol, halkın tamamını bu sürecin hak ve özgürlükleri genişletecek biçimde örgütlü davranmaya ve mücadeleye davet etti. Eylem, Erdal Güney’in müzik dinletisi ile son buldu.

Kadınlar ise İzmir’de devam eden Taksim direnişine polis saldırılarını protesto gösterileri sırasında yazılan cinsiyetçi yazılamalara ve solaganlara karşı “Küfretmeden diren!” sloganıyla sokaktaydı. İzmir’de kadınlar grev sonrası Alsancak sokaklarındaki cinsiyetçi yazılamaları sildi. Yapılan yürüyüş boyunca “Küfretmek tacizdir, küfretmeden diren”, “Tayyip kaç kaç kaç, kadınlar geliyor”, “Kadınlar sokakta, direnişte” sloganları atıldı.

KOCAELİ

31 MAYIS

Gezi Parkı eylemlerinin Türkiye geneline yayılması ile birlikte 31 Mayıs tarihinde Kocaeli halkı da AKP iktidarının 10 yıllık baskıcı iktidarına, yalanına, talanına karşı ayağa kalktı. Yıllardır emekçilere kapalı, eylemlere yasaklı alan olan Cumhuriyet Parkı’nda saat 19.00’da toplanan sayısı yaklaşık 5 bini bulan Kocaeli halkı ‘Hükümet istifa’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘İsyan devrim özgürlük’, ‘Taksim’in ateşi AKP’yi yakacak’ sloganları ile toplandı. Mimarlar Odası’nın basın açıklaması ile devam eden eylemde gece 03.00 sularında AKP İl binasına yürüyüşe geçildi. 3 bin kişi ile yapılan yürüyüşe AKP il binasına gelinmeden müdahale edildi. Tazyikli su, biber gazı, gaz bombası ile saldıran polis yaklaşık 80 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar 1 Haziran günü akşamında bırakıldı.

1 HAZİRAN

Kocaeli’de önceki gün yaşanan müdahalenin ve eylemlerin tüm Türkiye’de şiddetle bastırılmaya çalışılması ile 1 Haziran akşamı saat 19.00’da 20 bini Kocaeli halkı Cumhuriyet Parkı’nda yeniden toplandı. ‘Hükümet istifa’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’, ‘İsyan devrim özgürlük’, ‘Taksim’in ateşi AKP’yi yakacak’ sloganlarının atıldığı eylemde Kocaelispor taraftar grubu Hodri Meydan’ın da renk katmasıyla yeniden AKP binasına yürüyüşe geçildi.

Yol boyunca halk evlerinin penceresinden, balkonlardan, oturduğu kafeden eyleme destek verdi. Kocaeli halkı Perşembe Pazarı civarında bulunan AKP il binasına ulaştı. Polisin barikat kurduğu bina önü Hükümet İstifa sloganı ile yankılandı. Polisin müdahale etmediği eylem saat 11.00’e kadar sürdü. Daha sonra eylemle simgeleşen Cumhuriyet Parkı’na geri dönüldü. Burada sabaha kadar eylem devam etti.

2 HAZİRAN

10 bini aşkın Kocaeli halkının katıldığı, Cumhuriyet Parkı’nda başlayan eylem 21.00 sularında yürüyüşle devam etti. Yine yol boyunca İzmit sokakları ‘Hükümet İstifa’ sloganlarıyla inledi. AKP İl binasına varıldığında bu kez Kocaeli halkı polisin kurduğu barikatı söküp aldı. Polisin gaz bombası ile müdahale ettiği eylemde halk Bulvar tarafında ara sokaklarına çekildi. Burada barikatlar kurularak direniş devam etti. Bulvar tarafından Cumhuriyet Parkı’na ulaşan Kocaeli halkına yeniden polis müdahale etti. Cumhuriyet Parkı arkasında ara sokaklara dağılan eylem buralarda barikatların kurulması ile devam etti. Yaklaşık 2 saat süren çatışmanın ardından 1 polis arabası parçalandı, 100 kişi gözaltına alındı. Polis gerçek kurşun sıkarak terör yarattı. Gözaltına alınanlar Baro’nun tahsis ettiği avukatların desteği ile sabah 3 Haziran 11.00 gibi bırakıldı.

İzmit merkezin yanı sıra Yahya Kaptan mahallesinde toplanan binlerce kişi AKP binasına yürümek istedi polis gaz bombalarıyla müdahale etti. Polisin müdahalesi pencerelerinden alkışlayan halkın evine gaz bombası ve su sıkmaya kadar vardı.

3 HAZİRAN

Cumhuriyet Parkı’nda 19.00’da toplanan binlerce Kocaeli halkı Taksim’de, Türkiye’nin birçok yerinde ve Kocaeli’de polisin sert müdahalesi, baskı ve zorbalığa karşı ayaktaydı. 21.00’de başlayan yürüyüşte bu kez İzmit sokakları dolaşıldı. Tekrar Cumhuriyet pakına dönen Kocaeli halkı burada 02.00’ye kadar nöbet tuttu. Cumhuriyet Parkı dışına taşan eylemler mahallelerde devam etti. Körfez ilçe Esentepe mahallesinde de halk sokaklara döküldü.

4 HAZİRAN

Cumhuriyet Parkı’nda 19.00’da toplanan binlerce kişi yeniden buluştu. Bu kez eylemler Kocaeli’nin birçok mahallesine yayıldı. Bekirpaşa Yuvam Akarca Mahallesi (1500 kişi); Derince Yenikent mahallesi (5 bin); Körfez’de Esentepe, Yavuz Selim, Çamlıtepe ve Yarımca (1500 kişi) mahallelerinde eylemler yapıldı. Körfez İlçe mahalleleri AKP ilçe binasına yürüdü.  

5 HAZİRAN

Yağmura rağmen 19.00’da yüzlerce kişi toplandı. Eylem saat 21.00’de sonlandırıldı. Mahallelerde yağmur muhalefeti yüzünden eylemler ertelendi. 

MERSİN

31 MAYIS

Mersin'de 31 Mayıs’ta 17.00'da Emek ve Demokrasi Platformu'nun çağrısıyla bir araya gelen demokratik kitle örgütleri ve sendikalar yaklaşık 200 kişiyle Taş Bina önünden Özgür Çocuk Parkı'na yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında "Katil polis hesap verecek", "Her yer taksim her yer direniş", "Hükümet istifa" sloganları attı. Özgür Çocuk Parkı'na gelindiğinde okunan basın açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı ve oturma eylemi sırasında Praksis adlı grubun şarkıları söylendi. Ardından saat 18.00'da Barış Meydanı'na geçip  yaklaşık 2 bin kişiyle birlikte kurulan platformdan konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalar da sık sık Taksim direnişine Mersin'den de destek verildiği ve AKP'nin istifa etmesi gerektiği yönünde konuşmalar yapıldı.

1 HAZİRAN

Mersin'de saat 12.00'da halk Özgür Çocuk Parkı'nı işgal etti. Parkta sık sık "Hükümet istifa" ve "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları atıldı. Saat 12.45'te  Türkçe Olimpiyatları için gelen otobüs Halkevleri ve Öğrenci Kolektifi üyesi 2 kişi tarafından yumurtalandı. Saat 16.30'da yaklaşık bin kişi Mersin'de ilk defa Cumhuriyet Alanı'ndan Forum AVM önüne kadar trafiği kapatarak yürüyüş gerçekleştirdi ve Forum AVM'de bekleyen insanlarla buluşup basın açıklaması okundu. Daha sonra 10 binler Forum AVM'den Barış Meydanı'da yürüyüş gerçekleştirdi. Saat 23.00 5 bin kişi 1. Çevreyolu'nu trafiğe kapattı polis insanlara saldırdı. Gaz bombası ve plastik mermi kullanan polis onlarca kişi yaralayıp 5'i çocuk 31 kişi gözaltına aldı. Gözaltına altına alınanlar sabah serbest bırakıldı. 

2 HAZIRAN

Saat 18.00'da Mersin halkı tekrar Barış Meydanı'nda toplandı. Saat 21.28 Mersinliler bütün yolları trafiğe kapattı. ''AKP Mezara Halk İktidara, AKP defol bu memleket bizim, Hükümet İstifa'' sloganlarıyla AKP ilçe binasına yürüyüş gerçekleştirdi.İlçe binası önünde toplanan Mersinliler, binayı işgal etmek istedi. Ardından TOMA ve çevik kuvvet polisleriyle insanlara sert müdahale edildi.Çevik kuvvet yoğun şekilde insnlara ses bombası ve plastik mermiyle saldırdı.İnsanlar sert müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı.Panzer ve çevik kuvvet ara sokaklara giren eylemcilere saldırarak gözaltına aldı. Saat 00.21 eylem sırasında çok sayıda kişi atılan gaz bombası ve plastik mermiler yüzünden yaralandı. 3 Kolektif, bir Liseli Genç Umut üyesi ve bir Halkevi üyesi ile birlikte 28 kişi gözaltına alındı.Gece saat 01.00 civarında çatışma sona erdi.

3 HAZİRAN

2 Haziran'da gözaltına alınanlar Mersin Devlet Hastanesi'nden saat 17.30'da serbest bırakıldı.

Mersinliler saat 18.00'dan itibaren Barış Meydanı'nda süresiz oturma eylemi yaptı. Saat 22.20'de Mersinliler GMK Bulvarı'nı ve sahil yolunu trafiğe kapattı.

Mersinliler AKP Yenişehir İlçe Binası'na yürüyüş yapmak istedi, polis müdahale etti ve 26 kişi gözaltına alındı. 4 Haziran'da serbest bırakıldılar.

4 HAZİRAN

Mersinliler saat 18.00'da Barış Meydanı'nda toplandı. Sivil polisler meydana girmeden önce üst araması yaptı ve üstünde bir şey çıkmadığı halde 7 kişiyi gözaltına aldı. Mersin'in diğer mahalleleride Taksim'de ki direnişe ışıklarını yakıp söndürerek, ses çıkartarak destek oldular. 

5 HAZİRAN

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin çağrısıyla binler sokağa Taksim direnişine destek olmaya çıktı. 09.30 'da Maliye Binası'nın önünde toplanarak yaklaşık 10 bin kişi yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık "Hükümet istifa", "Her yer Taksim her yer direniş", "Genel grev genel direniş", "Roboski'den Taksim'e katil AKP" sloganları atıldı. Basın açıklamasını okumak üzere Taş Bina önüne gelindi. Okunan basın açıklamasında "Halk Erdoğan’ın ağzından çıkan her sözün kanun olmayacağını kendi haklı ve meşru taleplerinin şiddetle bastıramayacağını gösterdi. Taksim başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarda kamusal alanlarda toplantı eylem ve etkinliklerin yasaklarına son verilmelidir." denildi. Çekilen halayların ardından basın açıklaması sona erdi.

Akşam saatlerinde ise NKP (Nükleer Karşıtı Platform) Çevre İçin Mücadele Günü'nde Barış Meydanı'nda toplandı. Konuşmalar yapıldı ve ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Saat 21.00 Karaduvar Mahallesi'nde binden fazla insan her gün olduğu gibi sokaklardaydı. Sahilden polis karakoluna kadar yürüyen mahalleli aralıksız ses çıkarma eylemi yaptı. Yürüyüşe katılmayanlar ise evlerinden ışıkları yakıp söndürerek ve tencereye vurarak Taksim'e destek verdi. Ayrıca aynı saatlerde Bahçe Mahallesi, Kurdali, Alsancak Mahallesi ve birçok mahalleden de destek eylemleri devam etti.

İlerleyen saatlerde tüm evlerden polis saldırısını protestolarına destek geldi. Bu binalardan biri ise Mersinlilerin protesto için önüne yürüdüğü ve polisin sert saldırısıyla karşılaştığı AKP Yenişehir İlçe Binası'nın olduğu bina. Mersinliler bir süre çevik kuvvet polislerinin saklandığı bina önünde trafiği kesti. Gözaltına alınan olmadı.

SAMSUN

31 MAYIS

KESK’in çağrıcılığında 18.00’da bir araya gelen emek ve demokrasi güçlerinden yaklaşık 200 kişi Süleymaniye geçidinde bir araya gelerek Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etmek için basın açıklması gerçekleştirdi. 19.30 da  ise Halkevleri’nin çağrıcılığında Süleymaniye geçidinde Metin Lokumcu’nun  katledilmesi ve Hopa olayları ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Bu eylemlerin yanı sıra sosyal medya üzerinden örgütlenen yaklaşık 200  kişi de Samsun Batıpark’ta bir araya geldi. Çoğunluğu üniversite öğrencisi olan kitle burada bir basın açıklması gerçekleştirdi. Basın açıklamasından sonra  ertesi gün Atakum Amfi Tiyatro’da başlayacak olan eyleme çağrı yapıldı.

1 HAZİRAN

Gece saat 02:00 itibariyle sosyal medya ve telefon aracılığıyla bir araya gelen yaklaşık 150 kişi Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Yaklaşık 2 saat oturma eylemi yapan grup 04.00’te Çiftlik Caddesi ve Gazi Caddesi’nde yürüyüş yaparak AKP il binası önüne geldi. AKP il binası önünde grup adına yapılan konuşmadan sonra AKP il binası önünde bulunan  saksıya fidan dikilerek eylem sonlandırıldı.

Saat 16.30 itibariyle Samsun Öğretmenevi önünde KESK öncülüğünde bir araya gelen yaklaşık 500 kişi Çiftlik Caddesi üzerinden yürüyüş yaparak Akbank önüne geldi ve burada bir basın açıklması gerçekleştirdi.

Daha sonra emek ve demokrasi güçleri öncülüğünde Atakum Amfi Tiyatroda toplanan binlerce kişi Atakum AKP önüne doğru yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca yapılan çağrılar ve anonslarla Samsun halkı eyleme davet edildi. Yürüyüşe başladıktan yarım saat sonra kitlenin sayısı 20.000’e yaklaştı.Samsun-Sinop karayolunu trfiğe kapatan yaklaşık 20.000  kişi AKP önüne gelindiğinde polis barikatıyla karşılaştı. Polis AKP binası önünde basın açıklması yapmak isteyen eylemcilere tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı. Samsun-Sinop yolunu çift taraflı trafiğe kapatan eylemciler 23.00’a kadar ara sokaklarda ve Samsun-Sinop yolu üzerinde barikatlar kurak çatıştı.

1 Haziran’da Samsun’da 30’u çocuk olmak üzere 190 kişi gözaltına alındı. Eylemde onlarca kişi gaz bombaları yüzünden yaralandı Medical Park Hastanesi yaralı olarak giden eylemcileri polise teslim etti. Eylemde bir 2 Halkevi üyesi; birisi bacağına diğerinin kafasına isabet eden gaz kapsülleri ile yaralandı. Eylem devam ederken Türk-İş tarafına çekilen eylemcilere bir grup faşist ellerindeki sopalar ve pitbull köpekleriyle saldırdı.

2 HAZİRAN

Emek ve demokrasi güçleri öncülüğünde öğretmenevi önünde bir araya gelen yaklaşık 300 kişi Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapatarak Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe başladılar. 1000  kişiye ulaşan eylemciler Çiftlik Caddesi üzerinden yürüyüşlerine devam ettiler. Gazi Caddesi’ne gelindiğinde sayısı binlere ulaşan eylemciler Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatarak hükümet istifa sloganlarıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar geldiler buradan Anıtparka geçen eylemciler yaklaşık iki saat süren bir oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi boyunca yapılan konuşmalar, çekilen halay ve horonlarla Taksim direnişine selam gönderildi.

Akşam saat 21.00’da ise Atakum Türk-İş’te ve Pelitköy Toplu Konutları’nda başlayan tencere, tava eylemleriyle birlikte halk sokağa inmeye başladı. Pelitköy Toplu Konutları’nda bir araya gelen yaklaşık 500 kişi sokakları dolaşarak toplu konutların merkezine geldi. Türk-İş’te toplanan binlerce kişi ise ilk önce amfi tiyatroya gitti daha sonra binlerce kişi Atakum AKP binasına doğru yürüyüşe geçti. AKP binası önünde yapılan konuşmalarla “Hükümet istifa”sloganları atıldı.

3 HAZİRAN

Taksim-Samsun Dayanışma İnisiyatifi’nin çağrıcılığıyla Atakum Amfi Tiyatro’da yaklaşık 16.00’da 2000 kişi etkinliklerine başladı. Ses sistemi kurulan amfide ülkede yaşanan gelişmeler aktarıldı ve belirlenen talepleri Taksim-Samsun Dayanışma İnsiyatifi tarafından da benimsendiği ve bu taleplerle birlikte AKP’ye karşı eylemlerin devam ettirileceği söylendi. Etkinlikte 50 yıl önce yaşamını yitiren Nazım Hikmet için şiirler okundu ve yerel sanatçı Ercan Aydın kısa bir konser verdi. Samsun’da etkinliğe gerici, faşist gruplar saldırdı halk grubu püskürttü.

4 HAZİRAN

Taksim-Samsun Dayanışma İnsiyatifi’nin çağrısıyla saat 17.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmabaşladı.18.00 itibariyle binlerce kişi Cumhuriyet Meydanı’ndan yürüyüşe başladı. Çiftlik Caddesi’ni trafiğe kapatan binlerce kişiye evlerinden çıkan kişiler katılmaya başladı ve lise caddesine gelindiğinde eylemcilerin sayısı 15.000 buldu. Samsun-Sinop yoluna çıkarak AKP önüne gitmek isteyen eylemcilerin önüne polis barikat kurdu. AKP önüne gitmekte kararlı olduğunu söyleyen eylemciler barikat kaldırılana kadar oturma eylemi yapacaklarını söylediler. Yaklaşık  45 dakika oturma eylemi yapan grup daha sonra Cumhuriyet Caddesi’ni kapatarak Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçerek geçti. Burada AKP’ye karşı eylemlerinin devam edeceğini dile getirilerek eylem sonlandırıldı. 

TRABZON

Trabzonda Taksim direnişi sonrası eylemler

31 Haziran Gecesi KTÜ

Trabzon’da İstanbul Taksim direnişini sahiplenen KTÜ öğrencileri 1 Haziran sabah saat 03:00′te Kanuni Kampüsü’nde toplandı. Sayıları bin kişiyi bulan kitle okulun yanındaki öğrencilerin yoğun yaşadığı Kalkınma Mahallesi’nde sosyal medya üzerinden haberleşerek toplanıp kampüse yürüdü. Öğrenciler AKP karşıtı sloganlar atarak kampüse girdi. Kütüphane önüne yürüyen  kalabalık oturma eylemi yaptı. Yaklaşık iki saatlik oturma eylemi sırasında yurtlar bölgesine yürüyen öğrencilere yurtlarda kalan öğrencilerde destek verdiler. Yurtların tüm camlarından slogan sesleri yankılandı. Öğrenciler sabah saat 05:00′te kampüsten Meydan Park’a yürüdü. Üniversiteliler Meydan Park’ta bir süre oturmaya devam etti.

1 HAZİRAN

Trabzon Muhalefetinin Eylemi

Trabzon’daki ikinci yürüyüş Halkevleri, Öğrenci Kolektifleri, KESK ve ÖDP çağrısıyla yapıldı. Trabzon Postane önünde toplanan kitle sloganlar eşliğinde Uzun Sokak üzerinden Meydan Park’a yürüdü. Sayıları bin kişiyi bulan kitle sık sık; “Hükümet istifa”, “Gün gelecek devran dönecek”, “AKP halka hesap verecek” şeklinde sloganlar attı. Yürüyüş boyunca kitleye halkın alkışlarla destek olduğu görüldü. Eyleme sol partiler de destek verdiler. Kitle Meydan Park’ta yapılan eylemle buluştuktan sonra burada bir oturma eylemi gerçekleştirdi.

Facebook aracılığıyla örgütlenen kitlesel eylem

Sosyal iletişim ağı Facebook üzerinden örgütlenen ve Trabzon muhalefetinin katılımıyla gerçekleşen eyleme Trabzon halkı yoğun ilgi gösterdi. Yaklaşık 12 bin kişinin katıldığı eylem çok coşkuluydu. Meydan park’a doğru yürünürken, kitlenin sayısı giderek arttı. Yürüyüş esnasında ‘’her yer taksim, her yer direniş’’ , ‘’hükümet istifa’’ sloganları hep bir ağızdan atıldı.  Meydan parkta toplanan kitle yaklaşık 3 saat alandan ayrılmadı.sloganlar atılmaya devam edildi ve konuşmalar yapıldı. Sanatçı Selçuk Balcı burada destek konuşması yaptı ve ardından Apolas Lermi’ye ait olan seçim zamanı şarkısını söyledi. Daha sonra kitle alandan ayrıldı.

Tonya Direnişe Destek Eylemi

 Trabzon Tonya’da saat 21,00’da 200 kişi ilçe meydanında direnişe destek olmak için toplandı “Katil Erdoğan”, “AKP evine ABD’ye”, “Livalobo Yaylası Tayyip’e mezar olacak”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atıldı. Tonyalılar hep bir ağızdan Gündoğdu Marşı’nı okudu. 3 saat boyunca süren eylem savaş dansı horonla son buldu.

2 HAZİRAN

Akşam saatlerinde Kalkınma Mahallesi’nde yaşayan üniversitelilerin tavalarla, alkışlarla ve ıslıklarla gürültü yaparak başlattıkları eylem çığ gibi büyüdü. Gürültü eyleminin ardından sokağa çıkan üniversiteliler, sloganlarla kampüse yürümeye başladılar. Başlatılan yürüyüş kütüphane önüne kadar sürerken, üniversiteliler burada bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminde, şarkılarla, sloganlarla coşku hiç eksilmedi. Oturma eyleminin ardından tekrar yürüyüşe geçen üniversiteliler, yurtlar bölgesine doğru ilerlediler. Yurtlar bölgesi boyunca “KTÜ ayakta AKP’ye direniyor” ve “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları atılırken kitle rektörlük önüne ulaştı. Burada AKP faşizmine karşı direnişin nasıl sürdürüleceği  hakkında bir forum düzenlendi. Forumun sonunda direnişin her gün eylemlerle sürdürülmesi kararı alındı. Karar alınmasının ardından eylem Gündoğdu Marşı eşliğinde son buldu. 

3 HAZİRAN

Lise ve üniversite öğrencisine saldırı

Trabzon meydan parkta saat 17,00’da toplanan bir grup lise ve üniversite öğrencisi Taksim direnişi için eylem yaparken polis,  faşistlerle işbirliği halinde eylemcilere saldırdı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre faşistler organize bir şekilde gelmişti. Meydandaki kitle saldırının ardından KESK binası önünde toplandı. Faşist grup daha sonra buradan uzaklaştı.

Saldırıları kınama, direnişe destek açıklaması

Saldırının ardından saat 20,00’da Meydan Park’ta Taksim direnişiyle ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada yapılan saldırı kınandı.

KTÜ öğrenci kolektifinin üniversitedeki yürüyüşü

KTÜ Öğrenci Kolektifi'nin çağrısıyla İİBF önünde bir araya gelen üniversiteliler, sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. AKP faşizmine karşı öfkenin KTÜ’ye taştığı yürüyüşte bine yakın üniversiteli yürüdü. Son derece coşkulu ve kitlesel geçen yürüyüşte “AKP’den hesabı gençlik soracak” sloganı yankılandı. Taksim’deki direnişe hep birlikte sahip çıkan üniversiteliler hükümeti istifaya çağırdı. Yürüyüşe yol kenarından geçen birçok üniversiteli de destek verdi.
Yürüyüşün sonunda rektörlük önüne gelen üniversiteliler burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, KTÜ’de AKP karşıtı direnişin devam edeceği söylenirken, eylem sonlandırıldı.

4 HAZİRAN

KESK, Halkevleri, ÖDP, TKP ve TEÖM' ün çağrısıyla bir araya gelen Trabzonlular, Taksim’de başlayan ve ülke çapına yayılan direniş için sokağa çıktı. Eylem öncesinde ve sonrasında polis kontrolünde Atatürk Alanı’na getirilen AKP yandaşı bir taraftar grubu küfürlü tezahüratlarla kitleyi tehdit etti. Eyleme katılanlar eylem bitişiyle dağıldıktan sonra yine polis kontrolünde alana giren faşist grup küfürlü tezahüratlara bir müddet devam ettikten sonra dağıldı. Olaylar öncesinde polisin taraftar grubuyla sürekli diyalog halinde olması ve samimi görüntüleri dikkatlerden kaçmadı. Aynı taraftar grubu tekel direnişi sürecinde de AKP il binasına yürüyen tekel işçilerine karşı AKP il binasını korumaya çalışmıştı.

5 HAZİRAN

KESK üyelerinin “Eşit, özgür, demokratik bir ülke, iş güvencesi, insanca yaşam için grevdeyiz” çağrısıyla başlayan grev dün (4 Haziran) Meydan Park’ta yapılan açıklamanın ardından bugün( 5 Haziran) de devam etti. Trabzon valilik önünde toplanan KESK üyeleri davul eşliğinde horon oynayarak eylemlerine başladı. Kamu emekçileri greve yoğun katılım gösterdi. Halkevleri, ÖDP, TKP, Öğrenci Kolektifleri ve Öğrenci Muhalefeti de greve destek verdi. Valilik önünden başlayan yürüyüş Trabzon Meydan Park'ta son buldu. Yürüyüş esnasında ''Hükümet İstifa'' sloganına eyleme katılanlar ve etraftaki insanlar coşkulu bir şekilde eşlik etti. Yürüyüş sonrasında meydan parkta KESK Dönem Sözcüsü Muhammet İkinci basın açıklamasını okudu. Basına açıklamasının ardından davul eşliğinde horon edildi. Horon sonrasında eylem sona erdi.

 Halkevleri Basın Merkezi